burevestnik.bg - Мобилна версия


Болниците без инфекционист могат да лекуват COVID, ако сключат граждански договор с такъв

Болниците без инфекционист могат да лекуват COVID, ако сключат граждански договор с такъв

Организацията, както в цялата област Смолян, така и в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ е на много добро ниво. Създадена е пълна логистика, която се ръководи от областния управител, както по отношение на обезпечеността с болнични легла и структури, така и с лични предпазни средства и дезинфектанти. Държа да подчертая, че няма недостиг на лични предпазни средства никъде в страната. В складовете в цялата страна е налично нужното количество за следващите три месеца. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг в Смолян днес. Той беше на посещение в областта, за да се запознае със създадената от лечебните заведения в областта организация за работа в условията на COVID-19.

„В МБАЛ-Смолян има открито инфекциозно отделение, в което има 13 легла, които могат да бъдат увеличени до 20, а в пулмологията – 30, които могат да бъдат увеличени до 60. Разбира се, това е обезпечено със съответния персонал. Има двама инфекционисти, двама пулмолози, има сключен договор с НЗОК по КП 104. На територията на лечебното заведение има 24 пациенти с доказана инфекция от коронавирус. В другите лечебни заведения в областта все още няма такива пациенти. 102-ма пациенти с коронавирус са излекувани до момента“, каза още министърът.

В отговор на въпрос дали общинските болници, които са обособили COVID-отделения, ще успеят да сключат договори по пътека за ковид, въпреки че нямат инфекционисти, проф. Ангелов каза, че е взето решение, което да подпомогнем дейността на структури в страната, които нямат инфекционист на трудов договор.

„Решението е в сключването на граждански договор със специалист по инфекциозни болести. Така ще бъде направено и в болницата в Добрич. След като бъде сключен такъв договор, това ще даде възможност за сключване на договор и по КП 104. В случаите, в които в лечебното заведение има пулмолози, няма пречка да бъдат лекувани пациентите с COVID, тъй като най-често те са с белодробни усложнения“, каза министър Ангелов.

Той допълни, че до края на годината ще бъдат разпределени 19 млн. лв. от Националното сдружение на общините за месеците август, септември, октомври, ноември и декември за дейността на общинските болници. Допълнителният финансов ресурс, който е отпуснат от държавата е в размер на 6 млн. лв.

Снимка: smolyan.bgvesti.net


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DJZP

User Avatar Гост 19.08.2020 08:39:16

Даже и спешни хирургични операции могат да се извършват в болници без хирург, ако има сключен граждански договор с такъв.

User Avatar Гост 19.08.2020 12:52:48

Може, може! Но в ДЛА на съответната КП е записано това условие - при спешност! Но в КП 104 нищо подобно не пише!

User Avatar Гост 19.08.2020 08:37:17

То и спешни сърдечносъдови заболявания могат да се лекуват в болници без кардиолог, ако има сключен граждански договор с такъв.

User Avatar Гост 18.08.2020 16:08:13

Празни приказки! И къде го пише това?

User Avatar Гост 18.08.2020 15:59:14

Или с БАСЗГ

Още от Новини