burevestnik.bg - Мобилна версия


Кирил Ананиев:

Болниците имат готовност да увеличат доходите на медицинския персонал

В случай, че има спестен ресурс през семпетмври той ще бъде насочен приоритетно към болничната помощ, каза министърът.

Болниците имат готовност да увеличат доходите на медицинския персонал

Три са основните момента в изготвената от МЗ Методика за формирането на разходите за персонал и формирането на работните заплати. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред журналисти след посещението си във варненската многопрофилна болница „Св. Анна“.

Според методиката разходите за персонал трябва да бъдат не по-малко от 50% от общите приходи, които получава конкретното лечебно заведение. ДМС за постигнати резултати не могат да надхвърлят 50% от общите разходи за персонал, с изключение на допълнително разпределение на приходите, които идват от клинични проучвания и от приходите от извършени услуги, утвърдени по Ценоразпис на лечебното заведение. Максималният индивидуален размер на

ДМС за немедицинския персонал не може да надхвърля 80%

от основната заплата, а за медицинския персонал не може да надхвърля три пъти размера на основната работна заплата.

Той уточни, че днес е представил методиката във Варна, а следобед във Велико Търново ще се срещне с директорите на областните болници в градовете Велико Търново, Ловеч, Габрово и Русе.

Картината в различните болници е различна и не може да се говори в абсолютни числа, тъй като и самите лечебни заведения обслужват различен брой пациенти, имат различни нива на компетентност и структури, съответно и разполагат с различен обем приходи. Това стана ясно още от думите на здравния министър.

Той посочи, че важен акцент в Методиката е и съотношението при определянето на работните заплати между санитар, професионалист по здравни грижи и лекар. Предложението на МЗ е то да бъде 1 към 1,7 към 2,2. При други равни условия това съотношение ще осигури постигането на нивата, заложени в Колективния трудов договор.

„Срещата ми с представителите на деветте болници показва, че налице е

различен механизъм за формиране на работните заплати –

в едни болници предпочитат полученото увеличение да се използва за повишаване на основните работни заплати, с което съответно те се приближават до заложеното в КТД. В други лечебни заведения обаче ръководствата и самият медицински персонал избират увеличение на основните работни заплати с по-бавни темпове, а по-голямата част от получените средства да се дадат под формата на ДМС, като аргументът на вторите е, че по този начин се стимулира персоналът, който изнася най-голямата тежест в лечебния процес“, посочи Кирил Ананиев.

Увеличението, което се предвижда в повечето от тези 9 областни болници,

ще бъде между 150 и 250 лв.

То трябва да е факт от 1 юли, като ръководството, персоналът и синдикатите ще преценят дали същото да бъде получено под формата на увеличение на основната работна заплата, под формата на ДМС, или съчетание от двете, коментира още здравният министър.

За пореден път министър Ананиев подчерта, че увеличение от две минимални работни заплати е невъзможно, тъй като възнагражденията са в пряка зависимост от извършената дейност. Целта на МЗ е постигане на нивата, предвидени в КТД, категоричен беше Ананиев. „Важно е да подчертаем, че средните брутни работни заплати в тези 9 болници са между

1200 и 1400 лв. за професионалистите по здравни грижи,

а на лекарите са значително по-високи“, уточни още министърът.

Пред медии той коментира, че през месец септември предстои да бъде направен анализ на изпълнението на бюджета на НЗОК и в случай, че има спестен ресурс, същият ще бъде насочен приоритетно към болничната помощ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   p@wx

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 26.06.2019 18:18:16

Киро Гангрената : възнагражденията са в пряка зависимост от извършената дейност. Ми вие не работите бе колеги - за 5000 евро трябва планини да вдигате , мъртви от гроба да стават , майка им и баща им да върнете за да ви плащат толкова. О. чакай пък да не би да не са направили РЕАЛНО остойностяване на лекарския труд а ? Б аси как ме боли главата да мисля , много е трудно да достигнеш до прозрението с какво не заслужихме нормални заплати да му еа майката

User Avatar Гост 25.06.2019 21:10:17

В някои болници парите вместо да отидат за постигане на КТД , ще отидат за ДМС . Браво ........

User Avatar Гост 25.06.2019 21:06:15

Съотношението 1 / 1,7 / 2,2 - си е ясно от КТД . Какво променя методиката .

User Avatar Гост 25.06.2019 20:27:10

Нали обещахте, че ще има контрол при разположенията на ДМС! Тези % и сега важат! Завеждащият отделението взима 80% от ДМС, а останалите 20% разпределя, според това кой му е симпатичен и кой не, кой му докладва и кой не! Така има хора, които взимат по 15-20 лв. ДМС, а има и такива, които нищо не взимат!

User Avatar минаващ 25.06.2019 18:40:57

Че в много общински болници, изобщо не се изплаща ДМС?! Нима това не се знае??? 150-200 лева.. ние никога няма да видим достойно заплащане - нито в така наречения държавен сектор, нито в частния..

User Avatar Престанете 25.06.2019 16:22:44

Престанете с това средно “брутно” ! Нас ни интересува ОСНОВНАТА заплата и почасовата ставка !!!

User Avatar Гост 25.06.2019 16:20:28

Тази статия вони на комунизъм.

User Avatar Гост 25.06.2019 15:22:21

Защо един от лекарите е с чадър!?

User Avatar Гост 25.06.2019 15:28:27

щото още сме в ерата на Народното Здраве!!!

User Avatar Гост 25.06.2019 15:15:01

Защо този министър е цивилен в болнична стая??????Шоу!!!!!

Още от Новини