burevestnik.bg - Мобилна версия


След срещата в МЗ:

Болниците с между 138-139 милиона лева месечно

БЛС иска спешно изплащане на надлимитната дейност

Болниците с между 138-139 милиона лева месечно

С между 138-139 милиона лева ще разполагат месечно болниците. Също така бюджетите на лечебните заведения ще се определят не спрямо предходното тримесечие, а на база приходите им от април 2016 до май 2017 г. В сумите ще се включи и надлимитната дейност, която все още не им е платена. За това са се договорили представителите на БЛС, НЗОК, надзорът на НЗОК и Министерство на здравеопазването, които се събраха на среща в ресорното ведомство миналата седмица, съобщават от съсловната организация, като допълват, че по този начин ще се постигнат максимално близки стойности до реалната дейност на болниците.

Промени ще има и в разпределението на средствата по регионалните здравни каси за извънболничната дейност, което ще се осъществява съвместно с БЛС.

От съсловната организация допълват, че лекарите са изложили своите притеснения относно ситуацията в здравеопазването, като са изтъкнали, че системата е хронично недофинансирана и са необходими спешни мерки за да се избегне фатална криза в здравеопазването. Според БЛС спешно е необходимо да бъдат осигурени финансови средства за изплащане на отчетената, но незаплатена дейност за периода 30 ноември 2016г. - 31 март 2017г. в размер на 14, 9 млн лв., както и влизане в сила решението на НС на НЗОК от януари 2017г. за изплащане на сумата от 19,2 млн. лв. също за отчетена, но незаплатена дейност. Според лекарите това ще внесе спокойствие за лечебните заведения, които в момента са на ръба на фалит.

По време на срещата са обсъдени и други мерки, които според страните ще успокоят напрежението в системата. Сред тях са забрана за прехвърляне на парични средства от бюджета за медицински дейности към лекарства, както и отделяне на здравните осигуровки в отделна сметка, целящо  по-голям контрол и прозрачност върху разходването на бюджета.

 Част от предложенията касаят и промени в сроковете на заплащане към изпълнителите на медицинска помощ, а именно 50% авансово за извършената дейност до 15 число на месеца следващ отчетния. Целта е лечебните заведения да бъдат коректни платци към държавния фиск и да не изпадат в състояние на фалит.

Обсъдени са и предложения, касаещи повишаването на контрола при разходите за медикаменти, като се ограничи възможността за навлизане на нови молекули за реимбурсация до септември всяка година.

Друга идея е свързана с внезапни проверки с помощта на БЛС.

Участниците в срещата са обсъдили и нуждата от спешно изработване на медицински стандарти по специалности, промяна в алгоритмите на клиничните пътеки, правила за добра медицинска практика, съвместно с БЛС и други. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   n$tW

User Avatar Генка 19.06.2017 17:41:54

Давааай, давай, че оня плазмодий от Обединените патрЕотари и настоящ зам.-председател на здравната комисия в Парламента огладня покрай изборите!

User Avatar Гост 19.06.2017 13:57:02

На края на годината ще е интересен дефицитът, с който ще приключи касата. Интересно тогава Горанов какво ще направи, сега няма кой да го спира....

Още от Новини