burevestnik.bg - Мобилна версия


Боряна Маринкова: Паралелният износ на лекарства може да се справи с недостига им

1512 медикамента са били изтеглени от българския пазар за последните 4 г.

Боряна Маринкова: Паралелният износ на лекарства може да се справи с недостига им

„Паралелният износ не е водеща причина за възникване на проблема с недостига на лекарства в Европа, а напротив – той може да помогне за справянето с него. Това е пазарният механизъм, който е основан на свободното движение на стоки, там където са необходими и са в повече. Когато става дума само за паралелен внос, той може да бъде от полза и за пациента, и за държавата”, обясни пред програма „Хоризонт“ на БНР Боряна Маринкова, председател на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства. В България законовата норма казва, че лекарство може да бъде обект на паралелен износ, когато е задоволена потребността в държавата.

1512 лекарства са били изтеглени от българския пазар за последните 4 години. В 62% от случаите причините за недостиг на лекарства касаят временно или трайно преустановен внос на лекарства и т.нар. „дерегистрирани лекарства”, чиито досиета са изтрити от България по желание на техните първовносители.

Маринкова посочи, че предстои въвеждането на система за следене на лекарствените наличности. Тя изрази надежда чрез законов механизъм да се въведат проактивни мерки, не просто забрана за износ на лекарства в ситуации на недостиг.

„Не просто ще има лекарство, което ще влезе в забрана за износ, а там ще се инициира процедура за много бърз паралелен внос на това лекарство, откъдето е необходимо“.

Боряна Маринкова изрази мнение, че е добре с поправки в Закона за лекарствата да се даде възможност да се осъществява паралелен внос на дерегистрирани лекарства, които не са изтеглени от България заради проблеми с лекарствената безопасност. През 2017 г. са били дерегистрирани 327 лекарства, без нито едно от тях да има проблем с лекарствената безопасност, даде пример тя.

На онлайн платформа, създадена съвместно с Федерация „Български пациентски форум“, която функционира от 9 юни миналата година, за шест месеца са били получени 400 сигнала.

Иван Димитров, председател на Федерация „Български пациентски форум“ допълни следното: „Последните 1-2 години заради паралелния износ ситуацията с имуносупресорите за трансплантирани пациенти стана много тежка. Истината е, че производителите на имуносупресори доставят необходимата бройка, за да могат да задоволят потребностите на българските трансплантирани, които са около 500 души. Въпреки всичко, има липса на медикаменти заради паралелния износ. Пациентите са до такава степен обезверени, че започнаха да търсят варианти да си купуват лекарства от Европа. Лошото е, че те са достатъчно скъпи, за да могат да си го позволят. А това е нещо, което трябва да се докладва в ИАЛ, в НЗОК, в МЗ. Не бива да се чака, защото не взимането на имуносупресор води до отхвърляне на присадения орган. Т.е. пациентите рискуват своето здраве и живот, защото някой е решил да търгува с техните лекарства”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   H@AM

User Avatar ГОСТ 18.03.2019 21:01:28

Да бе, на всяка изнесена опаковка се появяват като с магическа пръчка 5 в бълагрските аптеки. И настъпва едно изоболие. И пациентите не тичат из града да търсят лекарства. Тия съвсем откачиха.

Още по темата