burevestnik.bg - Мобилна версия


Брекзит обезкървява британската NHS

Брекзит обезкървява британската NHS

Седемнайсет месеца след като Великобритания гласува да напусне Европейския съюз, много европейци също гласуват - с краката си, отбелязва „Ню Йорк таймс“, цитиран от Dnevnik.bg. Само в периода от референдума до м. март напусналите бяха 122 000 души, а потокът от новопристигащи се забави.

В Лондон - град, дълго поддържан от европейски банкери, строители и бармани, отпътуванията вече се усещат болезнено. Строителните компании и кафенетата все по-трудно набират персонал, водещи университети се притесняват как ще задържат талантливи студенти. Никъде обаче притесненията не са толкова силни, колкото са в прословутата и вече претоварената здравна система NHS, отбелязва изданието.

Проблемът всъщност е отпреди Брекзит - NHS от години се нуждае от кадри, а днес незаетите места за медицински сестри са близо 40 000 - но те досега се намираха лесно в Европа. Това важеше в най-голяма степен за Лондон, където делът на сестри от континента е около 10% - два пъти колкото средния за страната. В известната болница „Кингс колидж хостипал“ например не достигат 528 медицински сестри и акушерки и 318 доктори.

Сигурно е, че Брекзит ще затрудни и оскъпи наемането от континента, както вече хвърли сянка на съмнение за статута на европейските граждани, които живеят в Обединеното кралство и които се опасяват за работните си места, правата си, пенсиите си и достъпа до здравни грижи на фона на споровете между Брюксел и Лондон.

Именно заради тази несигурност някои европейски граждани, работещи в здравния сектор, или напускат, или си мислят да го направят. В годината след референдума почти 10 000 души от ЕС са напуснали NHS. За този период броят на медицинските сестри от ЕС, регистрирали се, за да практикуват във Великобритания, е спаднал с почти 90%.

Засега не може да се говори за масово напускане на здравната система в посока към континента, нетният прираст на работещите дори е бил положителен в годината след референдума. Тенденциите обаче се очертават: броят на европейците, които напускат системата, нараства, а на тези, които се присъединяват, намалява. Според Том Колклоу, говорител на Кралския колеж за медицински сестри в Лондон, сестрите изнемогват в крилата, където не достига персонал, насред най-голямата криза на кадри в историята на столицата. „Ако онези европейски колеги, които още не са напуснали, не получат категорично право да останат, самата сигурност на здравната система на Лондон ще е под заплаха“, посочва той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8sbv

Още от Новини