burevestnik.bg - Мобилна версия


Милка Василева:

Броят медсестри се отразява на смъртността от мозъчни и сърдечносъдови инциденти

Броят медсестри се отразява на смъртността от мозъчни и сърдечносъдови инциденти

„Множество международни проучвания доказват важността на достатъчния брой медицински сестри във връзка с безопасността за пациента. Недостигът на персонал води до компрометиране на качеството на здравните грижи, проява на нежелани странични ефекти за пациентите, ниски клинични резултати и повишена смъртност в болниците“. Това заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева по време на кръгла маса на тема „Качеството на здравните грижи като отражение на стандарта на живот и фактор на регионалното развитие“, провела се през отминалия уикенд в Монтана.

„Проучване на Международния съвет на медицинските сестри (ICN) доказва, че увеличаването на броя на медицинските сестри с една медицинска сестра на 10 легла води до намаляване на смъртността от мозъчни и сърдечносъдови инциденти с 11-28% в първите 30 дни и с 8-12% една година след инцидента. В същото време Световната здравна организация алармира, че в следващите 10 години се очаква недостиг от 9 милиона медицински сестри в глобален мащаб“, отбеляза Василева.

Тя се позова на данни от Националния електронен професионален регистър на БАПЗГ, според които броят на професионалистите по здравни грижи у нас непрекъснато намалява. „Функционирането на здравната система е изложено на сериозен риск, ако напуснат работещите сега специалисти в пенсионна възраст и тези, които в следващите 5 години предстои да се пенсионират. Средната възраст на медицинските сестри у нас е 54 години и е с 9 години по-висока от тази на медицинските сестри в Европейския съюз. Осигуреността с медицински сестри на 100 000 души население в България е 2.5 пъти по-ниска от средноевропейското равнище. Сега страната ни изпитва дефицит от 30 000 професионалисти по здравни грижи, което налага да се предприемат спешни политически и управленски решения за преодоляване на проблема“, коментира още председателят на БАПЗГ.

Кметът на Монтана г-н Живко Златков, под чийто патронаж се проведе кръглата маса, сподели, че общината обмисля 10-процентно увеличение на основните заплати на работещите медицински сестри и фелдшери в училищното и детското здравеопазване в града.

„Новият Колективен трудов договор е стъпка в правилната посока, надяваме се съставът на професионалистите по здравни грижи в болниците да се подмладява“, коментира на свой ред областният управител на област Монтана Росен Белчев.                                         

В кръглата маса участие взеха още специалисти по здравни грижи от Монтана, Плевен, Враца и Видин, управители на лечебни заведения, депутати, шефове на лекарски колегии, главни сестри от Монтана и Враца, директори на детски ясли и др.  

Участниците във форума приеха Меморандум, в който се настоява за приемане на национална и регионална политика на държавната, общинската и частната сестринска практика; създаване на устойчива политика за повишаване на доходите на професионалистите по здравни грижи; оказване на държавна подкрепа и финансиране на професионалното обучение и кариерно развитие на професионалистите по здравни грижи;  приемане на стандарти по здравни грижи; разкриване на държавни и общински центрове за интегрирани здравно-социални услуги, центрове за майчино и детско здраве, за хронично болни и стари хора; разрешаване и остойностяване на автономна дейност на специалистите по здравни грижи според нивото на тяхната професионална квалификация и компетентност.

С целия документ можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Dj6L

User Avatar Гост 13.11.2018 21:53:35

Никоя жена, уважаваща труда си, няма да започне работа за 700 лв. Стига подигравки с труда на заетите в здравеопазването!

Още от Новини