burevestnik.bg - Мобилна версия


Броят на пациентите с предсърдно мъждене ще нарасне 2.5 пъти в следващите 50 години

Броят на пациентите с предсърдно мъждене ще нарасне 2.5 пъти в следващите 50 години

С национална кампания под мотото „Артериалната хипертония като основен рисков фактор за предсърдно мъждене“ Българската лига по хипертония, Българското кардиологично дружество, Българският червен кръст и Асоциацията на студентите медици в България отбелязаха Световния ден на артериалната хипертония.

В 11 града в страната на обществени места днес са разположени пунктове, където гражданите могат да бъдат консултирани безплатно за проблеми, свързани с хипертонията и предсърдното мъждене, правят се безплатни измервания на кръвно налягане с електронни апарати, снабдени с Afib-технология за откриване на предсърдно мъждене. Тази технология е подходящ и сигурен метод за скрининг на асимптомно предсърдно мъждене в домашни условия за профилактика на мозъчен инсулт и за проследяване ефективността на лечение на пациенти с артериална хипертония и/или с риск от предсърдно мъждене.

„Международното дружество по хипертония поставя акцента върху рисковите фактори извън стойностите на артериалното налягане, които водят до сърдечносъдови заболявания. В България малко разширяваме темата, като поставяме връзката на артериалната хипертония с едно друго заболяване – предсърдното мъждене. То се наблюдава два пъти по-често при хората с артериална хипертония и защото е много често причина за мозъчен инсулт. Първо, вече имаме много по-добра технология, с която то да бъде диагностицирано и второ – имаме вече по-добър начин, с който да предотвратим това сериозно усложнение на предсърдното мъждене с медикаменти. Най-накрая е изключително важно, извън медицинското познание, такъв тип комуникация да стигне до пациентите“, каза пред журналисти проф. Арман Постаджиян, председател на Българското кардиологично дружество.  

Честотата на предсърдното мъждене се удвоява с всяка декада след 50 години и достига 10% при лицата на възраст над 75 години. При мъжете и жените с артериална хипертония рискът за възникване на предсърдно мъждене е съответно 1.4 и 1.5 пъти по-голям в сравнение с общата популация здрави лица при равни други условия. Налице са тенденции за увеличаване на средната възраст на общата популация в страните в Европа и Северна Америка, като се очаква броят на пациентите с предсърдно мъждене да нарасне 2.5 пъти в следващите 50 години.

Предсърдното мъждене и артериалната хипертония са двe от най-честите заболявания в кардиологичната практика, които при голяма част от пациентите се съчетават, повишават риска от мозъчен инсулт и общата смъртност. В 24% от случаите първата клинична проява на предсърдното мъждене е мозъчният инсулт. Други рискови фактори, за които има доказателства, че са свързани с повишен риск за предсърдно мъждене, са повишеното пулсово налягане, сърдечната недостатъчност, клапна (особено митрална) стеноза и исхемична сърдечна болест, наличието на захарен диабет, хипертиреоидизъм, тежки инфекции, белодробна патология, сънна апнея, генетична предразположеност, алкохолна злоупотреба и тютюнопушене.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   p7b9

Още от Новини