България разполага с 64 общопрактикуващи лекари на 100 000 души население. Това сочат данни на европейската статистическа служба за 2016 г.
С този „резултат“ страната ни се нарежда на предпоследно място по осигуреност с общопрактикуващи лекари сред държавите членки на Европейския съюз. След нас е само Гърция, където семейните лекари на 100 000 души са 42.
Същата е ситуацията и през 2015 г., когато от страната ни е отчетено, че разполагаме с 63 общопрактикуващи лекари на 100 000 души и отново само Гърция разполага с по-малко подобни специалисти.
Разликата между нас и страните с най-много общопрактикуващи лекари се измерва на практика в пъти. С най-много семейни лекари може да се похвали Португалия, където за 2016 г. те са 253 на 100 000 души население. Следват я Ирландия и Австрия, съответно със 179 и 159 лични лекари на 100 000 души.
В челната петица са още Нидерландия (със 157 джипита) и Франция (със 153 семейни лекари).
Литва и Белгия също разполагат с над 100 общопрактикуващи лекари на 100 000 души население, сочат данните на Евростат.
Броят подобни специалисти освен у нас и в Гърция, е по-нисък също така в Словения (68), Латвия (72) и Испания (75).
Спадът на броя общопрактикуващи лекари у нас се наблюдава от няколко години. Националната здравна карта отчете масов недостиг на семейни лекари в почти всички региони в страната, като особено сериозен е проблемът в отдалечените и труднодостъпни райони, където специалистите не желаят да отварят практики. Преди седмица здравният министър Кирил Ананиев информира, че във връзка с този проблем се подготвят промени в Наредбата за специализациите, където ще бъдат предвидени държавни стипендии за специализанти в дефицитни специалности, каквито са и тези по обща медицина. Депутатът от БСП д-р Валентина Найденова пък предложи недостигът на общопрактикуващи лекари да се компенсира от работещи в болници специалисти по педиатрия и вътрешни болести.
Коментари по темата
Осигуреността с общопрактикуващи лекари към 31 декември 2018 г. средно за страната е 1 лекар на 1409 здравноосигурени. Сравнено със същия период на миналата година един общопрактикуващ лекар е обслужвал 1396 здравноосигурени лица
Държавни стипендии за специализанти от приоритетни специалности, сред които „Обща медицина“. Това предвиждат предстоящи промени в Наредбата за специализациите
ОПЛ изчезват. И никой не се интересува от това. Да сме живи и здрави след 10 години, не знам как системата ще продължи да съществува, след като всеки четвърти личен лекар е в пенсионна възраст, а средната възраст е 59-60 години. Как могат да бъдат привлечени младите хора?
С по-добро заплащане, по-добри финансови параметри
С по-добро заплащане, по-добри финансови параметри
С по-добро заплащане, с доста по-малък административен РЕКЕТ, с доста повече УВАЖЕНИЕ от пациентите, и с поне малко повече медийна подкрепа - обяснение, какво всъщност е работата на личния лекар и колко важна е тя за Обществото. А не да ни занимават ката ден коя луксозна мурва къде отишла на почивка, какъв апартамент си купила, кой нов любовник сменила и как си подновила филъра в джуките! Ясно ли е, дрОгаре? Панимали?
Смях в залата . Такива желаещи да останат в кочинката едва ли ще се намерят при перспективата за15-20 пъти по-висока заплата в Германия или Дания или Великобритания започвайки без специалност тоест тепърва специализиращ
С промените в Наредбата за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, ще се определи броят на специализантите и ще се финансират стипендии за специализация на лекари, като един от приоритетите ще бъдат лекарите по специалност обща медицина, които изпълняват функциите на общопрактикуващи лекари
Само след 3 години 20% от пациентите няма да имат личен лекар и ще си плащат кеш навсякъде за всичко .В това време ще се закриват практики както заради преминаването на лекарите изцяло на частна практика без договори с НЗОК, така и заради спиране на работа на други поради възрастта им. Комунистическият електорат свикнал да не плаща нищо ще духа морно супата. Шокът ще е голям
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Супата ще се духа и от търгашите като теб. А иначе пазарът ще намести търсенето и предлагането.
Какъв пазар бе бастун комунистически да не би да плащаш днес та да ми философстващ за пазар. Вие точно това не желаете бе авантаджия - да има пазар на медицинските услуги и затова ще духате супата за думи като търгаш. Болшевишки мародери чакащи на безплатното. Утре и пари да давате НИКОЙ НЯМА ДА ВИ ПОГЛЕДНЕ защото изсмукахте труда на лекаря за без пари докато може и след това нагло го наричате и търгаш. Паразити ниедни
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
I za kakvo da gi lekuvat-da igrajat mazno horo kato protestirat ili da tarkat biletcheta.Balgarina e ziganin-da se znae.Veche e neobratimo!
Абе важното е, че категорично отхвърлихме Истанбулската Конвенция, и рестартирахме проекта за гьола в БелеНЕ! Туй е най-важното, другарки и дрогаре!
Ми другарката Найденова да фаща стетоскопа ,а не да търка дебел задник на депутатската банка
с Анекса към НРД 2018 между НЗОК и БЛС, който влезе в сила, е договорено увеличение на цените, заплащани на изпълнителите на извънболнична помощ – както на капитационното заплащане, така и на голяма част от дейностите.