България не развива здравен туризъм. Това коментира пред Bloomberg TV доц. Йордан Йорданов, зам.-председател на УС на Сдружение "Туризъм”.
Според него у нас липсват теми, свързани с по-дългосрочна визия и стратегия, сред които попада и тази за туризма в сферата на здравеопазването. Той отбеляза, че между 50 и 70 български общини у нас разполагат с проучени минерални води, каквито липсват в над половината от страните в ЕС.
България има нужда от нови големи инвестиции във вътрешността на страната, свързани с целогодишния туризъм. От тях по думите му могат да се възползват както пенсионерите на Европа, така и деца, които имат здравословни проблеми. „Ако бяхме по-мъдри, щяхме да се специализираме в Европа по начин, който го направи Унгария, Словения, Чехия, Сърбия“, даде пример той.
Специалистът отбеляза, че военните санаториуми в България буренясват, вместо да бъдат развити чрез публично-частно партньорство и да приемат отново например скандинавските пенсионери, както е било 40 години. „Ние не можем да се офертираме“, коментира той, като посочи, че все още слушаме брюкселката интерпретация на България, вместо да разкрием собствената си култура, история и обичаи пред туристите.
„Все още институционалното разминаване на ниво министерства, ведомства, политики, регионални общности ни кара да мислим на парче и е много тъжно, че тази съвместимост и коопериране липсват", заяви Йорданов.
Коментари по темата
Не е прав човека! В България има силно развит медицински туризъм в посока Турция, Германия, Франция...
А прехвърлянето на болен - от болница в болница , ако не е туризъм , какво е ?
Навигация е. Справка - Валери Митрев.