В 20.30 часа днес НДК ще грейне в оранжево по повод Световния ден за безопасност на пациента. Това съобщи доц. Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО в България по време на дискусията „Да говорим за безопасността на пациента!“, която се проведе днес.
Доц. Околийски цитира данните на СЗО, според които над 134 милиона инцидента се случват всяка година в болниците по света, а в резултат на лоша медицинска грижа се регистрират средно 2.6 млн. смъртни случая годишно.
„Проблемите и предизвикателствата в здравеопазването стават все по-сериозни, защото здравеопазването става все по-сложно, наблюдават се все повече нови медикаменти, увеличава се икономическото бреме върху здравните системи, което често поставя здравеопазването в режим на претоварване“, каза доц. Околийски.
"Нашите здравни специалисти, лекари и медицински сестри страдат от професионално натоварване и поемането на все повече и повече ангажименти води до повече проблеми. Неочакваните и тежки събития може да настъпят във всякаква обстановка, в която се предоставят здравни грижи - първична, вторична и третична медицинска помощ във всяко едно болнично заведение“, допълни той.
По думите му сред целите на Световния ден за безопасност на пациенти са осигуряване на различни процедури и гаранция, че се практикува медицина на доказателствата, създаване и поддържане на мониторинг, осигуряване на адекватна информация, създаване на адекватни процедури за търсене на отговорност при нарушаване правото на безопасност, създаване на подходяща култура и среда, в която пациентите не се притесняват да споделят своите притеснения, включване на пациентите и техните гледни точки в създаването на насоки, закони и политики.
Петя Сотирова, началник отдел "Информационен център" в НЗОК, заяви, че пациентите търсят все повече информация и стават все по-взискателни. „Те все по-често подават сигнали и за нередности при изпълнителите на медицинска помощ, а освен това настояват тези сигнали да бъдат проверявани“, каза Сотирова.
Тя подчерта, че пациентите имат три възможности да се информират и да сигнализират в Касата за нередности и за да получат информация – на телефон 0814800 или т.нар. „зелен телефон“, онлайн и в приемната на централното управление на Здравната каса. За 2019 г. на „зеления телефон“ са се обадили 13 997 граждани, 1543 души са получили консултация онлайн, 441 пациента са посетили приемната. 255 информации са били предоставени в отговор на запитвания по Закона за достъп до обществена информация.
Коментари по темата
Българският пациент няма равен по нахалство и простотия. И накрая, вместо довиждане-"Аз съм си платил единия лев".
Да ,иронията е че Ганьо си мисли ,че един лев потребителска такса е цената на прегледа,. А всъщност този преглед реалната му цена е 50-80 лева и никой не го плаща, нито комунистическата НЗОК на Баце Тиквата ,нито от-цацИентът с претенции. Просто работата на българския лекар е като на работещи санитари в Африка за Червения Кръст., дори не е на Лекари без Граница,които са със символичната заплата 2400 долара на месец +осигуреното хранене, настаняване, превоза и оборудването. Ганьо дори се прави на улав не можейки да прецени колко струва един труд , макар, че лесно си прави сметката колко е квадратен метър мазилка и боядисване.
българският пациент си заслужава това здравеопазване!
Българският пациент е най-големият световен келепирджия.плюскащ денонощно,безотказно и безплатно висококвалифициран лекарски труд.Друг като него няма във вселената.
Абсолютно точно. Много претенции за нивото на здравеопазване, което заплащат на 20-22 пъти под нивата на западния гражданин ,който единствено има правата да е истински клиент. Колкото е по-безплатно, толкова повече претенции са кралски стандарт.
Пациенти от всички страни, съединявайте се!