С вял дебат и закачки помежду си депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси одобриха Закона за бюджета на НЗОК за 2022 г.
По-малко от час отне на депутатите да разгледат всички предложения за промени, направени между първо и второ четене. По традиция, всяко от тях, направено от опозицията, бе отхвърлено. Такъв бе случаят с предложените от „Възраждане“ допълнителни 6 млн. лв. за зъбни протези, както и със сходно предложение от страна на ДПС, които пък поискаха 2 млн. лв. от резерва на обществения здравен фонд да се предвидят за същото.
Отхвърлено бе и предложение на ДПС в бюджета да бъдат включени 7,2 млн. за лекарите по дентална медицина, които да се изплащат под формата на месечни COVID добавки от по 600 лв.
Същата съдба сполетя и предложението на проф. Ангелов и проф. Балтов от ГЕРБ за двойно увеличение на допълнителните средства, изплащани на лекарите, професионалистите по здравни грижи и санитарите в болниците за времето на обявена епидемична обстановка. Така в рамките на тази година, в случай, че депутатите не решат друго в пленарната зала, допълнителни средства в брутен размер към заплатите си ще получават работещите в болница лекари (600 лв.), професионалисти по здравни грижи (360 лв.) и санитари (120 лв.), както и магистър-фармацевтите от болничните аптеки (600 лв.) и помощник-фармацевтите (360 лв.).
Така финансовата рамка на НЗОК за тази година остана във вида, в който бе приета на първо четене в парламента.
Известни промени обаче бяха направени по някои текстове от Закона за бюджета. Така например, отпадна текстът, според който скъпоструващите лекарства за домашно лечение, за които бе предложено да се изведат в отделна група сред заплащаните от НЗОК медикаменти, ще се утвърждават от Надзора на Касата по списък, предложен от управителя ѝ.
В разрез с традицията, не бяха приети и някои предложения, дошли от депутати от управляващата коалиция. Така например бюджетната комисия отхвърли предложение на доц. Антон Тонев и група народни представители за изплащане на COVID бонусите на помощник-фармацевтите, дължими за 2021 г.
Прието беше обаче предложение механизмът за предвидимост и устойчивост, който НЗОК прилага по отношение на лекарствата, да бъде приложен и по отношение на медицинските изделия. Това на практика бе единствената точка, по която бяха разменени реплики между депутатите. Доц. Тонев заяви, че идеята е да се въведе уредба на ниво закон по отношение на медицинските изделия, заплащани от Касата извън стойността на медицинската услуга. „Те следва да бъдат регламентирани, за да има ясни и прозрачни условия, ред и критерии, като това може да бъде направено в договорите на болниците. Считам че е редно да го има и в НРД“, коментира той.
Репликира го проф. Костадин Ангелов с думите: „Разбирам, че това са предложения, разписани от НЗОК, и разбирам тяхната идеология. Но надявам се да разбирате ясно какво предлагате и до какво ще доведе то в болничната система. Моля ви да преосмислите вашите предложения, защото когато работим в системата на българското здравеопазване, като че ли принципът да защитаваме мнозинството, а именно лечебните заведения и пациентите, трябва да надделее над принципа да защитаваме администрацията на НЗОК. Помислете много добре над предложението, тъй като то е опасно“, призова проф. Ангелов.
Той бе подкрепен и от колегата си от ГЕРБ проф. Балтов, според когото ако този текст бъде приет, „ще стане като с някои лекарства, които изчезнаха от пазара“.
В крайна сметка обаче предложението бе подкрепено от бюджетната комисия.
Коментари по темата
Няма ли да започват вече съкращения в НЗОК и МЗ? Докога една камара чиновляк ще гони мухите по цял ден?
Те започнаха, но матряла се поболя трайно.
ВанчЕ?
Че кой ще ги вземе тия лентяи на работа ?!
Що трябва някой да ги взема!