burevestnik.bg - Мобилна версия


Бюджетът на НЗОК отново отива към преразход при лекарствата

Бюджетът на НЗОК отново отива към преразход при лекарствата

Перото за лекарства, заложено в бюджета на НЗОК за тази година, е възможно да отчете преразход. Това става ясно от стенограма от проведеното на 25-ти май заседание на Надзорния съвет на фонда. „При лекарствата очакваното преизпълнение, ако се екстраполира в бъдеще, ще бъде с 20% повече и няма да бъде компенсирано по Механизма“, заявява управителят на Касата проф. Петко Салчев и пояснява: „тъй като в момента от Механизма е извадена една група лекарства, с последното решение на Народното събрание, беше променена голяма част от Механизма“.

Припомняме, в края на февруари парламентът прие измененията в Закона за здравното осигуряване, с които се въвежда механизмът, свързан с контрола на разходите на касата за лекарства над заложените. Още тогава бе гласувано имуноглобулините – лекарства, които се използват и при COVID, да бъдат изключени от него по изключение през 2021 г. при обявено извънредно положение поради епидемично разпространение на заразни болести или при обявена извънредна епидемична обстановка. В окончателния текст залегна и уточнението, че фирмите няма да връщат в касата надвишените суми за тези лекарствени продукти – изискване, което важи за останалите медикаменти. Самият механизъм беше въведен от касата именно с цел разходите за медикаменти да бъдат в съответствие с бюджетните й разчети.

Пред надзорниците проф. Салчев пояснява, че има няколко съдебни дела, заведени от фирмите заради механизма. „Имаме няколко съдебни дела във връзка с механизма в момента, не желаят да си плащат средствата“, посочва той.

Според изнесени наскоро данни от НЗОК, фондът е платил близо половин милиард лева към края на април за различните видове лекарства, които покрива.

Новият председател на Надзорния съвет д-р Александър Златанов предлага „предвид нарастващия темп на разходите за лекарствени продукти“ въпросът да е тема на отделна среща. Той изисква и управителят на Касата да представи информация за прилагането на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета, и по-конкретно информация за събраните отстъпки.

От своя страна проф. д-р Петко Салчев посочва, че очаква следващия месец „точно за това нещо да влезе Сметна палата да проверява по решение на парламента“.

Според последните промени, свързани с контрола на механизма, правомощия за това ще има Сметната палата. Тя ще изразява становище за начина на прилагането му в доклад, който ще бъде изпращан за сведение на здравния министър. Той от своя страна ще има възможност да отправя предложения до Надзорния съвет за изменение или допълнение на механизма.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %wNx

User Avatar Гост 01.06.2021 22:06:29

Дечо въведе куция Механизъм. Сегашните да го ремонтират

User Avatar Good 01.06.2021 19:23:21

Много аидуци...и.умни..никой не може да се справи с българина айдук!

User Avatar Гост 01.06.2021 17:41:03

Махайте го Салчев

User Avatar Гост 01.06.2021 22:35:06

споко! ще го махнат!

User Avatar Гост 02.06.2021 07:52:42

А дъртите памперси кога?

User Avatar Гост 01.06.2021 19:06:03

Подкрепям! Най-голямата каша забърка!

User Avatar Гост 01.06.2021 21:54:53

Кашата е от времето на Дечев и неговата глутница

User Avatar Гост 01.06.2021 16:00:04

Няма страшно.Със спестените пари от незаплатения висококвалифициран лекарски труд ще се платят илачите. Плебсът требе да се лекува безплатно.

Още по темата