burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Петров за директора на СБАЛО:

Бях изненадан от обвинението, но нека не бързаме със съденето

Бях изненадан от обвинението, но нека не бързаме със съденето

„Бях изненадан, но не мога да коментирам, преди да се запозная с детайлите. Според мен не трябва да се бърза с това да съдим доктор Ангелов“. Това заяви здравният министър проф. Николай Петров в интервю за БНТ по повод повдигнатото обвинение срещу директора на СБАЛО д-р Валентин Ангелов, като посочи, че прокуратурата и съдът са институциите, които имат крайната дума.

Проф. Петров допълни, че наскоро е имал лична среща с д-р Ангелов. „Той очакваше такова действие, но аз вътрешно в себе си нямах чувството, че ще се стигне до там“, отбеляза здравният министър и определи като достойна постъпка факта, че директорът на столичната онкология е подал оставка. На въпрос допустими ли са нарушенията, свързани с обвиненията към д-р Ангелов, касаещи покупка на онкомедикаментите с изтекъл срок на годност, проф. Петров изтъкна, че ако те са факт, действително това би било недопустимо. Той разясни, че има онкомедикаменти, които са с много кратък срок на годност и посочи, че практиката е те да се даряват или да се продават на много по-ниска цена  - около 10% от пазарната им цена.

Здравният министър коментира и паралелния износ на лекарства, като посочи, че темата е била обсъдена с негови колеги на приключилата скоро среща на Световната здравна организация в Женева. Стана ясно, че България ще черпи опит от Испания, където този проблем вече е решен. Скоро за там ще замине и работна група с български представители, посочи проф. Петров. Като цяло здравният министър изрази готовност за реални стъпки в посока решаване на проблема с липсващите медикаменти поради износ, заявявайки, че екипът му ще се бори много сериозно с него, както и че ще очаква подкрепа от парламента.

Проф. Петров коментира и системата на клиничните пътеки, като посочи, че има такива, които не са добре калкулирани и „това понякога принуждава колегите да правят компромиси“. Затова и според него те трябва да се прегледат.  Моделът на диагностично свързаните групи той определи за хубава идея, но изтъкна, че по изчисления на икономистите те биха вдигнали разходите с минимум 30%. „Трябва да бъдем внимателни, те не са панацея", отбеляза той.

Здравният министър коментира и факта, че експерти от СЗО ще ни консултират за урана във водата. Той обясни, че предшественикът му д-р Илко Семерджиев е потърсил съдействие от регионалния офис на СЗО, което той определи за добър ход, който ще бъде продължен. „Тяхната помощ ни е нужна, не защото ние не се справяме добре, а защото искаме още едно препотвърждение на становище на нашите експерти, което ще внесе повече спокойствие сред населението“, обясни той.

Що се касае до медицинските изделия, проф. Петров коментира, че проблемът, касаещ високите им цени, може да бъде решен с повече публичност и достъп. Според него трябва да има възможност хората да видят цените и да правят своя избор.

На въпрос, свързан с електронното здравеопазване, проф. Петров, посочи, че не е направено много и има доста работа за вършене. По думите му ще са нужни поне две години, но само ако се работи „стегнато и бързо“.

Здравният министър коментира и падането на лимитите за инвитро процедурите, като изтъкна, че това е заслуга на премиера Борисов и на финансовия министър и я определи за много силно решение. Коментирайки темата, той засегна и въпроса за сурогатното майчинство. „Ние ще обсъдим това, има резон в него“, отбеляза той.

Здравният министър отговори и на въпроси, касаещи дефицита на болногледачи у нас и изрази готовност за работа и в тази насока, касаеща най-вече обучението на подобни кадри. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ghdk

Още от Новини