В Отделението по кардиология с инвазивна кардиология на УМБАЛ „Пълмед“ в Пловдив бе извършена първата пилотна ренална денервационна процедура, съобщават от лечебното заведение.
Интервенцията бе водена от д-р Марин Карагеоргиев (на снимката), специалист по интервенционална кардиология, и представлява ключов момент в развитието на болницата като център за иновативна медицина.
Реналната денервация е сравнително нова терапевтична опция при резистентната хипертония, която вече се прилага в отделни лечебни заведения у нас. Интервенцията лекува успешно и пациентите с трудно контролирано кръвно налягане.
Процедурата бе извършена под локална анестезия и с използване на специализиран катетър, въведен през бедрената артерия. Цялата манипулация продължи около 60 минути, а пациентът бе под наблюдение в рамките на 24 часа след процедурата. Изписан е в отлично състояние.
Ползите за пациента след такава процедура са значителни, коментира д-р Карагеоргиев. На първо място се постига трайно и устойчиво понижаване на кръвното налягане, като рискът от усложнения е минимален. Освен това интервенцията предполага бързо възстановяване, тъй като причинява минимална травма и съответно болничният престой е кратък. В дългосрочен план се намалява рискът от инфаркт, инсулт и други усложнения на хипертонията, обобщава специалистът.
Хипертонията засяга приблизително всеки седми жител в глобален план и е водещ рисков фактор за инфаркт, инсулт и бъбречна недостатъчност. Между 10% и 20% от пациентите развиват резистентна хипертония – състояние, при което кръвното налягане остава неконтролирано въпреки прием на поне три антихипертензивни медикамента.
Внедряването на реналната денервация в практиката на „Пълмед“ улеснява достъпа на пациентите от Пловдив и региона до съвременно лечение на резистентната хипертония и на трудно контролирано кръвно налягане.
Коментари по темата