burevestnik.bg - Мобилна версия


Тодор Буковски, началник отдел „Координация на системите за социална сигурност“ в НЗОК:

В Европа носете ЕЗОК, но знайте, че преценката за спешност е на лекуващия лекар

Всички, които пътуват в страни от ЕС, трябва да имат Европейска здравноосигурителна карта в случай на внезапно възникнала нужда от медицинска помощ. Тя е документът, който удостоверява, че сте здравноосигурен в държавата, от която идвате, напомни началник отдел „Координация на системите за социална сигурност“ в НЗОК Тодор Буковски.

Той уточни, че ЕЗОК се издава от договорен партньор на касата, като заявленията се приемат в над 430 пункта в страната – основно клонове на банка ДСК, някои офиси на Алианц, в някои градове – книжарници, а в столицата – и в някои болници. Заявлението се попълва на място – лично или от пълномощник, като не е задължително пълномощното да е нотариално заверено. Нужно е и копие от личната карта.

ЕЗОК се издава за 14 работни дни. Ако пък имате нужда спешно от подобен документ, можете да си извадите удостоверение, временно заместващо ЕЗОК. „Основно то се издава от РЗОК срещу подадено заявление в рамките на около два работни дни, в екстрени случаи се издава и по-спешно“, обясни пред БНР Тодор Буковски, като уточни, че валидността на удостоверението е два месеца.

Към момента Европейската здравноосигурителна карта е със срок на валидност една година за хората в активна възраст, 10 години за пенсионери и с различна продължителност за хора с увреждания, в зависимост от срока на валидност на протокола им. За непълнолетни пък срокът й е 5 години, не по-малко от една година до навършване на пълнолетие, припомни Буковски.

С ЕЗОК в друга държава от ЕС може да се разчита на ползване на здравноосигурителни услуги, в зависимост от това как те са предоставени в държавата по местолечение. „Може да се разчита на спешно възникнала или неотложна медицинска помощ, която не търпи отлагане до планираното завръщане на пътуващия в България. Преценката за тази неотложност е на лекуващия лекар, така че в известни случаи може да се получи несъответствие между очакванията на пациента и преценката на лекаря“, коментира той.

Аналогични са правата на осигурените в Сърбия и Македония, с които имаме сключени двустранни спогодби, постигнати са и договорености с тях да се работи с ЕЗОК.

Припомняме, Надзорният съвет на касата обмисля намаляване на срока на валидност на ЕЗОК за хората в активна възраст от една година на шест месеца. Причината е в хората, които плащат здравните си осигуровки само заради издаването на документа, след което отново спират да ги внасят. В такива случаи, ако им бъде оказана медицинска помощ зад граница, въпреки липсата на осигуровки касата е длъжна да плати лечението им. По данни на НЗОК, такива са 3% от случаите, заплащани от касата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6Rzt

Още от Новини