burevestnik.bg - Мобилна версия


В ИСУЛ изградиха нова коремна стена на 74-годишна жена

В ИСУЛ изградиха нова коремна стена на 74-годишна жена

Екипът на Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“  изгради днес нова коремна стена на 74-годишна пациентка. Жената е била с огромна следоперативна херния вследствие на операция поради перфорация на дебелото черво от дивертикул.

„Този тип операцията за постоперативни хернии не е нова, защото се е появила през 90-те години, но от тогава е претърпяла много модификации. Нарича се компонентна сепарация и това е най-добрият хирургичен избор за пациенти с огромни следоперативни хернии, при които се получава загуба на пространство в корема, тъй като органите излизат в подкожието. Това нарушава функцията на стомашно-чревния тракт, коремната перисталтика, дефекационния ритъм, може да доведе и до проблеми с дишането, както е при конкретната пациентка“, каза пред Zdrave.net водещият операцията хирург д-р Георги Желев.  

Състоянието се нарича Loss of domain. „При такава херния нямаш друг избор, за да прибереш цялото коремно съдържание в корема без да създадеш прекалено високо налягане, което на практика може да убие пациента. Тази операция трябва да се прилага в опитни херния-центрове. В София такива има в УМБАЛ „Царица Йоана“-ИСУЛ, ВМА и УМБАЛ „Софиямед“. Операцията е доста травматична, тежка и продължителна, но е с най-добър ефект. Имплантира се голяма синтетична протеза (платно) в най-дълбоките слоеве на коремната стена. Тотално се променя архитектониката на коремната стена. Работи се върху голямо пространство“, допълни още д-р Желев.

Той допълни, че причините за възникване на такъв вид хернии са много. „От една страна те биха могли да са хирургични – ако е имало абдоминална инфекция, която е била трудно преодоляна или инфекция на оперативната рана, която изисква дълго третиране, от друга значение има обезитета на пациента, хронично увеличено вътрекоремно налягане, което се получава при хора с белодробна болест и пушачите. Следоперативните хернии са различни и като локализации и като размери. Конкретно тази операция се прилага само при пациенти са пермагнени, огромни следоперативни хернии, при които има Loss of domain. За щастие те не се срещат особено често и са обичайно при пациенти, при които е имало трудно преодолим постхирургичен проблем“, каза д-р Желев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %b7F

User Avatar Иванка Аткова 13.06.2023 10:11:51

Адмирации и от мен!Благодаря !Майка ми ,която е на 79 години е с нисък хемоглобин ,и периодично и правят кръвопреливане.За първи път тук освен,че положиха добро лечение потърсиха и причината за влошеното й състояние ,след приемането й по спешност !Бъдете здрави и щастливи!

User Avatar Румен Стоянов 03.03.2023 11:30:38

Чест и Почитание д-р Желев ! Много добър специалист и професионалист, изключително всеотдаен и човечен, буди доверие още от първия контакт. Аз безкрайно Ви благодаря!!!

User Avatar Венелин Коев 01.06.2022 09:43:37

Знам, че сте много добър хирург! Нека Господ здраве да ви дава на вас и вашето семейство. Благодаря Ви.

User Avatar Райна Зечири 27.05.2022 18:57:17

Това е хирургът!!

User Avatar Гост 27.05.2022 18:14:27

Не само много добър специалист, но и много човечен, браво.

User Avatar Гост 26.05.2022 23:52:03

Браво д-р Желев! Бъдете все така всеотдаен и помагащ!

Още от Новини