В разгара на COVID-19 кризата Европейската комисия представи програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост, като в нея се определят амбициозни количествени цели за повишаване на квалификацията и за преквалифициране, които да бъдат постигнати през следващите 5 години.
За да отговори на тези предизвикателства, Медицински Университет – Пловдив лицензира към Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) свой собствен Център по професионално обучение (ЦПО). Там стартира обучението по професия „Асистент на лекаря по дентална медицина", съобщиха от учебното заведение.
Лекарите, но не в по-малка степен зъболекарите, медицинските сестри, болногледачите, санитарите и всички останали здравни работници, които всеки ден са в първите редици за борбата с коронавируса, вече са новите герои на света. У нас специалистите по здравни грижи са едва 1.1% от всички работещи, докато средният процент за ЕС е 2.2%, а в Германия са 3.4%.
„В последните години много от тези ценни кадри предпочетоха да започнат работа в чужбина, привлечени от по-конкурентното заплащане и много по-добри условия. Изправени пред опасността да останем без медицински кадри, но и пред необходимостта да отговорим на динамиката на пазара на медицински грижи, ръководството на МУ - Пловдив реагира бързо и взе това стратегическо решение", заяви директорът на Центъра по професионално обучение в МУ-Пловдив доц. Георги Томов.
Анализът на пазара в този сектор показа най-голямо търсене на професиите „Асистент на лекаря по дентална медицина", „Асистент на лекаря", „Болногледач" и „Изпълнител на термални процедури".
„Нашият лиценз ни дава право да обучаваме по тези 4 професии. Първият курс обучаващи се за „Асистент на лекаря по дентална медицина" вече стартира на 18 юли при максимален капацитет, а желаещите са толкова много, че още през септември ще обявим началото на нов курс", поясни доц. Томов.
Професията „Асистент на лекар по дентална медицина" е сравнително нова за България, но не и за света. Тя запълва празнината от прекратяването на обучението на стоматологични сестри и повишава ефективността на работа в денталните клиники и кабинети. Очаква се новата професия да подобри ефективните дентални грижи и профилактиката в денталната медицина. Завършилите обучението могат да работят като асистенти на зъболекаря в дентални клиники и кабинети.
Обучението е подчинена на държавната наредба, като учебният план включва 15 предмета за обща, отраслова и специфична професионална подготовка и се провежда в базите на ЦПО и на Факултета по дентална медицина от преподаватели на Университета.
„Материално техническата база е на световно ниво, а курсистите ще имат практически занятия в Лазерния център, CAD/CAM центъра и Имплантологичния център на Факултета по дентална медицина, което ще ги подготви в максимална степен за бъдещата им професия. Допълнително се изучава и клинична комуникация на английски език", съобщи методическият експерт на направлението доц. Весела Стефанова.
Завършилите обучението полагат държавен изпит и получават Свидетелство за професионална квалификация, валидно и в страните от Европейския съюз.
Освен лицензираното обучение по тези четири професии, Центърът работи с голям брой социални партньори като Доброволно формирование "Пловдив 112", „Каритас България", Бюрото по труда, болници и социални заведения в Пловдив и региона, за които се разработват специфични образователни инициативи.
„Стремежът ни е да осигурим подходящо професионално обучение за подобряване пригодността към заетост на работната сила в съответствие с изискванията на пазара на труда и качеството на здравните дейности", заяви още доц. Георги Томов.
В това отношение традициите на Медицински университет-Пловдив са впечатляващи - от далечната 1942 година, когато започва обучението на милосърдни сестри в Пловдив чак до съвременния Университет, който предлага образование в цялата палитра на медицинските специалности на световно ниво.
Коментари по темата