Тази година ще бъдат обучени 45 души, избрани с конкурс, а вече 215 здравни медиатори работят в над 110 общини. Това съобщи председателят на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ проф. Ивайло Търнев по повод откриването на новата учебна година за здравни медиатори. Обучението се провежда за шести пореден път във Факултета по обществено здраве на Медицинския университет - София в партньорство с Националната мрежа на здравните медиатори. Програмата на обучение е кредитирана от МУ-София и има девет модула.
По думите на проф. Търнев обаче са нужни поне още 150 здравни медиатори, въпреки че няма точно направена оценка в национален мащаб. „Всяка година има увеличение с по 20-25 души на година според Националната стратегия за ромското включване до 2020 г.“, каза той.
40-50% от здравните медиатори продължават образованието си във Факултета по обществено здраве и вече има не само бакалаври, магистри, но даже и докторанти, което показва, че обучението по здравна медиация стимулира към развитие, допълни деканът на Факултета по обществено здраве проф. Магдалена Александрова.
„Докога ще продължава програмата зависи от нивото на обществено здраве, което постигаме. Факт е обаче, че в Белгия тази програма има 40-годишна история, във Франция, Испания и Холандия – 20-годишна. Това показва, че нуждата дори в тези много развити страни съществува, а в България тя е много голяма, като се има предвид, че здравните ни показатели са много по-ниски, отколкото в тези страни“, каза още проф. Търнев.
Здравните медиатори работят с личните и общопрактикуващите лекари и реално всички тези профилактични дейности, които се случват в тези общности, става благодарение на тях.
Проф. Търнев коментира и случаите на заразени с морбили в пловдивския квартал „Столипиново“. „През 2009 г. имаше една голяма епидемия от морбили с над 24 000 заразени и и 24 починали деца. Тогава с помощта на здравните медиатори се реализираха над 180 000 имунизации. Възможно е и сега да има необходимост да се направят извънредни имунизации. Лошото е, че в някои големи квартали като Столипиново в Пловдив има само един здравен медиатор“, каза той.
По думите му има текучество на здравните медиатори, най-вече заради ниските заплати. „В Пловдив, в Столипиново бяха трима, в Шекер махала бяха двама. Тази работа е доста тежка, някои не издържат, други намират по-високо платена работа, някои заминават за чужбина. Така че това продължаващо обучение е изключително важно, за да можем да запълним тези освободени места. Тази година обучаваме от София, Пловдив, Русе, Сливен“, поясни проф. Търнев.
Той каза, че броят на медиаторите се определя всяка година според нуждите и преценката на общините. „Има общини, в които здравните медиатори имат работни места и получават и допълнително заплащане, докато в други работят само на терен. Засега не сме намерили възможност за увеличаване на заплащането, но много от тях работят и по проекти на неправителствени организации“, каза още проф. Търнев.
Коментари по темата