burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Станимир Сираков:

В УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ 80% от мозъчните аневризми се овладяват с ендоваскуларния метод

Превенция срещу мозъчните аневризми няма. Те трябва да се третират или хирургически, или по едноваскуларен метод. Това каза пред Zdrave.net д-р Станимир Сираков, интервенционален рентгенолог в УМБАЛ “Св. Ив. Рилски” в София.

По думите му в Европа от 2000 година почти 95% от аневризмите се третират с ендоваскуларен подход. Целта е да се избегне отварянето на главата и съответно дългото и травматично възстановяване на пациента.

Предимството на ендоваскуларните методи се дължи на минимално инвазивния характер на процедурата. По кръвен път се въвежда титаниева "откачаща се спирала", посредством която аневризмата се запълва и се отстранява от кръвообращението. Това се прави без излишни разрези и травми на мозъчните тъкани, в сравнение с традиционния хирургичен начин, което и прави ендоваскуларния метод много по-малко травматичен за пациента и възстановяването възможно за 1-2 дни.

„Преди 6-7 години, когато започнахме, масово се практикуваше хирургия. Началото беше много трудно, защото не успявахме да се разберем на кого са пациентите – на неврохирурзите или на интервенционалните рентгенолози. Сега вече сме 80 на 20 в полза на ендоваскуларния метод“, допълни д-р Сираков.

За ноември месец в "Св. Иван Рилски" с ендоваскуларния подход са третирани 19 мозъчни аневризми и 4 артерио-венозни малформации. Руптуриралите аневризми са повече от половината случаи на пациенти с аневризим. "По принцип при исхемичния инсулт има времеви прозорец от четири часа и половина. При хеморагичният инсулт е хубаво да се третира пациента до 72-рия час. След това вече, излятата кръв започва да създава проблеми на организма. Ако не се третира и изкърви повторно, в повечето случаи изходът е фатален", каза д-р Сираков.

Два са вариантите, при които се откриват аневризмите – или в момента, в който изкървят, или случайно, по повод други оплаквания. „Повече от 50% от пациентите идват вече изкървени. Няма доказана единична причина за появата на аневризмата, но има рискови фактори като генетична предразположеност, тютюнопушене, високо кръвно налягане, стрес, както и при жени, които използват по-дълго време контрапцетиви. Но нито една от тези причини не е категорична, че ще доведе до мозъчна аневризма“, каза още д-р Сираков.  

Той поясни, че голяма част от аневризмите не могат да бъдат третирани по хирургически начин. „Става дума поне за 20-25% от тях, което е голям процент. Такива са например аневризмите на базиларната артерия, които са с много широка шийка. За хирурзите е почти невъзможно да я третират, а дори някой да се съгласи, като по-смел, вероятността пациентът да приключи на масата е огромен. Но с ендоваскуларния подход вече почти не останаха аневризми, който не могат да бъдат третирани“, каза д-р Сираков.

Доскоро обаче пациентите имаха огромни затруднения с плащането на медицинските консумативи за ендоваскуларния метод. „Вече пета година се борим с администрацията. Консумативите са доста скъпи. Покрай доста пациентски организации, преди две години ни обещаха, че всичко ще се заплаща. Доскоро се плащаше по 10 000 лева на пациент, което означаваше, че само около 15-20% от пациентите не трябваше да доплащат. От 28 юни т.г., със заповед на МЗ, здравното министерство доплаща още по 20 000 лева, като на практика така се достига сумата от 30 000 на пациент. По този начин успяваме да третираме 85-90% от пациентите без да доплащат нищо“, допълни д-р Сираков.

Това обаче касае само пациентите в МБАЛ „Св. Иван Рилски“, тъй като всяка болница има различни цени на консумативите. „Това, което успяхме да направим при нас, е да работим поне с 5-6 фирми и това много свали цените на медицинските изделия, но предпочитаме не ние да преговаряме с фирмите, а това да се случва на едно по-високо ниво. Ако държавата например започне да купува от тези фирми, най-вероятно цените няма да са такива, а ще са в пъти по-ниски. За нас не е важно кой ще ги купи, а да ги  имаме на масата, да си свършим работата. Защото е страшно неприятно ние като лекари да седнем да говорим с пациентите за пари“, каза още д-р Сираков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   QCNu

Още от Новини