burevestnik.bg - Мобилна версия


Глобален анализ сочи:

В близките 10 години в света се очаква драматичен недостиг на лекари и сестри

Темата за дефицита на медицински кадри у нас днес бе във фокуса на парламентарния дебат

В близките 10 години в света се очаква драматичен недостиг на лекари и сестри

Глобално проучване на авторитетната международна компания за анализи в здравеопазването Elsevier Health и фирмата за пазарни проучвания Ipsos е установило, че 71% от лекарите и 68% от медицинските сестри в света  смятат, че работата им се е променила значително през последното десетилетие, като мнозина са категорични, че тя е станала по-трудна и съпътствана от повече проблеми, пише сайтът pharmatimes.com.

Един от всеки трима медици обмисля да напусне настоящата си позиция до 2024 г., като почти половината от тази група

заявяват намерение да напуснат за постоянно системата на здравеопазването

Изразена в числа, прогнозата на анкетираните е следната - 74% са на мнение, че в света ще има недостиг на медицински сестри, 88% смятат, че ще има недостиг на лекари.

Според анализаторите тези нагласи в момента допринасят за съществуващия глобален недостиг на работна сила в здравеопазването, който ще се изостря сериозно през следващите 10 години.

Моментната картина доказва действително, че здравеопазването в света се нуждае от сериозни промени, ако искаме да има бъдеще, отбелязват те.

Сега 26% от медиците в световен мащаб казват, че се нуждаят от подкрепа, за да постигнат благосъстояние, и това трябва да бъде приоритет за промени. Също така, 57% от анкетираните са на мнение, че успяват да постигнат добър баланс между професионалния и личния си живот.

Медицината на бъдещето все повече ще разчита на технологиите, смятат участниците в изследването. 56% от клиницистите в световен мащаб прогнозират, че съвсем в недалечно бъдеще ще вземат повечето си клинични решения, като използват инструментариум, създаден на основата на изкуствен интелект.

69% съобщават, че още сега се чувстват претоварени с текущия обем данни, същият процент участници - 69% прогнозират широкото използване на цифровите здравни технологии да се превърне в още по-предизвикателна тежест в бъдеще.

83% смятат, че

медицинското образование трябва да бъде фундаментално преработено, за да могат да бъдат в крак с технологичния напредък

70% от медиците в световен мащаб са съгласни, че широкото използване на цифрови здравни технологии ще позволи положителна трансформация на здравеопазването, но отбелязват също така, че те ще бъдат за тях предизвикателство с особено голяма тежест. 63% очакват повечето консултации да бъдат отдалечени след 10 години, така че обучението им ще трябва да включва и умения как да се изградят взаимоотношения между клиницист и пациент чрез телемедицина и виртуални срещи.

Според водещи експерти от двете анализаторски компании сега е моментът за решителни действия, които могат да донесат удовлетворение на медиците и пациентите днес и в бъдеще. Те са категорични, че са необходими

повече ресурси и по-активна подкрепа, която да запълни празнините в здравеопазните системи и

да спре изтичането на медици през следващото десетилетие и след това

Темата за недостига на медицински специалисти от години стои с изключителна острота и у нас. Тя бе в центъра на парламентарния дебат днес, след като народният представител от ДПС и член на парламентарната Комисия по здравеопазване Джевдет Чакъров отправи питане по темата към здравния министър проф. Асена Сербезова.

В него той посочи, че ситуацията е критично тежка и е необходимо бързо да се набележат мерки и да се изпълняват. Депутатът отбеляза, че по данни на БЛС над 60% от лекарите са над 50 години, а всяка трета медицинска сестра е пенсионерка.

„Има свръхреализация на определени специалности и остър недостиг на други, според проучване на МУ в София. 60% от медиците, които завършват, са готови да напуснат нашата страна. 30% от тях, веднага след дипломирането си. Трябва да се направи пълен анализ на потребностите в системата на здравеопазването и на основата на него да се прилага дългогодишно държавно планиране", подчерта Джевдет Чакъров.

След оживен дебат парламентът реши в срок от три месеца министърът на здравеопазването да предостави на НС конкретни мерки с конкретни срокове за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   b1*A

User Avatar Gost 02.04.2022 11:47:18

Лекарската професия е трудна и отговорна и ще става все по-неатрактивна

User Avatar Лекар 03.04.2022 01:03:10

Съгласен.

Още от Новини