burevestnik.bg - Мобилна версия


В болница "Лозенец" съдови хирурзи спасиха 81-годишна жена след сложна 10-часова операция

Използвана е уникална протеза, персонализирано моделирана и адаптирана от хирург, посочват от екипа

В болница

Екипът на Отделението по съдова хирургия на УМБАЛ „Лозенец“, ръководен от д-р Асен Тодоров извърши изключително сложна интервенция на възрастна жена с множество придружаващи заболявания и болки в корема, съобщиха от лечебното заведение. 

По време на прегледа е установена много голяма (над 7 см) симптоматична абдоминална аневризма, обхващаща всички висцерални артерии, както и аневризми на двете общи илиачни артерии.

„Това е опасно състояние, което налага навременно лечение поради висок риск от животозастрашаващо разкъсване на аневризмата, когато голямо количество кръв се излива в коремната кухина“, коментира д-р Асен Тодоров.

Създадената в лечебното заведение специална комисия с работещите в тясно сътрудничество съдови хирурзи, кардиолози, кардиохирурзи, образни диагностици и анестезиолози, разгледа случая и взе решение за извършване на комплексна ендоваскуларна процедура.

Според научната литература и световните препоръки индикациите за провеждане на такъв тип процедура са увеличеният риск от смъртност и големият размер на абдоминалната аневризма със заплащваща руптура.

В болница „Лозенец“ се използва рутинно методът на ендоваскуларното ендопротезиране на аортната аневризма (EVAR), както при плановите пациенти, така и при спешни случаи. Трудността в конкретния случай се състои в това, че аневризмата обхваща всички висцерални артерии - двете бъбречни артерии, целиачната артерия и горната мезентериална артерия. Тази сложна анатомията на аневризмата не позволява прилагането на стандартния метод на ендоваскуларна хирургия. Единствената възможност при конкретната пациентка е използването на специална фенестрирана ендопротеза, която все още не е налична в България.

Фабричното изработване на индивидуална ендопротеза отнема 10-12 седмици и струва над 70 000 лв., непосилна сума за повечето български пациенти.

За да спаси животът на жената, съдовите хирурзи взеха решение да използват един от най новите подходи в медицината - персонализирано моделирана и адаптирана от хирург протеза. В такива случаи с помощта на редица измервания и прецизни изчисления, съдовите хирурзи модифицират ендопротезата специално за нуждите на конкретния пациент. След това в стерилна среда се изработват фенестрациите на протезите, чрез които жизненоважните органи получават кръв.

Уникалното в тази интервенция е, че е изработена протеза с четири фенестрации. Следващата стъпка е поставяне на специални стентове в четирите висцерални артерии (двете бъбречни, целиачната и мезентериалната артерия). Едновременно с това се извършва изключване на двете илиачни аневризми. Съчетанието на абдоминална и илиачна аневризма се наблюдава в 30% от случаите, поясняват специалистите и допълват, че тази патологична комбинация изисква значителни теоретични и хирургични умения.

В конкретния случай операцията продължи близо 10 часа. Чрез малки разрези в областта на бедрените артерии, под рентгенов контрол в хибридна операционна зала, д-р Асен Тодоров и неговият екип спасиха живота на възрастната жена и й дадоха шанс да живее нормално.

Благодарение на професионализма на ръководителя на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение и анестезиолозите д-р Петрова и д-р Гълъбов, животът на пациентката е извън опасност, посочват още от лечебното заведение.




СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   L7ur

User Avatar bbo 10.02.2024 16:53:13

Иcкaте ли луд ceкc за 2-3 часа, силни epeкции, яpки opгaзми, много cпepмa и повишен тeстoстеpoн! Toвa е подобрена формула на Виa.гpa сeгa е безoпаcнo на всяка възpаcт! Не пpопyскайтe шансa да направите своя ceкc незaбpавим----> use.my/azalfa

User Avatar Гост 10.02.2024 14:36:01

Браво на д-р Тодоров и на неговият учител. Професионализма е на първо място.

Още от Новини