burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Тодор Кантарджиев:

В болниците се злоупотребява с най-мощните антибиотици

„Най-голямата заплаха в момента, анализирайки данните от миналата година за консумация на антибиотици, е масовото прилагане на трета генерация цефалоспорини в нашите болници“. Това заяви директорът на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, който гостува в студиото на bTV заедно с държавния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по темата за антибиотичната резистентност.

„Това означава, че най-мощните антибиотици, които са най-евтини, се изписват масово и с тях се злоупотребява“, отбеляза специалистът. По думите му този тип антибиотици се изписват седем пъти повече отколкото тези от първа генерация и към тях вече се развива сериозна резистентност. „Болницата спестява 1000 – 2000 лв., и след това дава 100 000 – 200 000 лв. да лекува вътреболнични инфекции“, посочи той.
Проф. Кантарджиев разясни, че всяко лечебно заведения има комитет по антибиотична политика. „Притиснати обаче по икономически причини, понякога се правят тези грешки. Не е злоупотреба да спестят някой лев“, коментира той. Все пак директорът на НЦЗПБ отбеляза, че нивото на употребата на антибиотици в доболничната помощ у нас е „прилично“.

От своя страна д-р Ангел Кунчев също посочи, че България е в „златната среда“ по употреба на антибиотици. На въпрос дали лечебните заведения прикриват случаи на вътреболнични инфекции, той отговори, че над 60% от вътреболничните инфекции не са по вина на някой лекар, а са естествен процес, който се развива във всички болници. „Идеята е те да бъдат разпознавани и да се борим срещу тях, а не да се наказваме един друг“, коментира той, като допълни, че този процес е много сложен. „Наистина има бариера да не би да се случи нещо, да не би да падне „имиджа“ на болницата, а то е точно обратното. Там, където няма контрол, се развива най-висока антибиотична резистентност“, изтъкна д-р Кунчев.

Специалистът предупреди, че като цяло резистентността към антибиотици расте в световен мащаб и допълни, че се върви към края на „антибиотичната ера“. „Много трудно се създават нови антибиотици, в последните години няма такива, а към тези, които са „тежката ни артилерия“ виждаме, че непрекъснато расте резистентността към тях“, посочи той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MX$x

Още от Новини