burevestnik.bg - Мобилна версия


В кои случаи можем да се лекуваме в чужбина с помощ от Здравната каса? (Видео)

В кои случаи можем да се лекуваме в чужбина с помощ от Здравната каса? (Видео)

В кои случаи НЗОК одобрява лечение в чужбина? На тази тема е посветена тазседмичната информация в рубриката на Здравната каса за здравноосигурени „НЗОК за теб“.

1. Провеждане на лечение в лечебни заведения в чужбина може да се одобри и заплати, когато:

- са изчерпани възможностите за лечение на територията на Република България.

- в лечебното заведение в чужбина се предлага метод/или разполага с апаратура, медицински изделия или лекарствени продукти, които липсват в страната например провеждане на протонтерапия, CAR-T клетъчна терапия.

- има необходимост от мултидисциплинарен подход при лечение на заболяванията, както и на наличието на специализирани центрове каквито липсват в България (специализирани центрове за чернодробна/бъбречна трансплантация на деца, трансплантация на стволови клетки при деца).

- прилагане на специфични методи на диагностика и лечение/изследвания, при които не се прилагат и/или за тях липсва база и опит в страната, както и за дейности, каквито по вид, обем и продължителност не се предоставят в България, като част от цялостната лечебна стратегия за пациентите (лечение на ретинобластом, сарком на Юинг).

2. Къде можем да получим по-подробна информация за необходимите документи за лечение в чужбина?

На Интернет страницата на НЗОК - https://www.nhif.bg/ в рубрика „Лечение в България и чужбина“, подрубрика “Лечение в България и чужбина на деца са публикувани необходимите документи.

На Интернет страницата на НЗОК - https://www.nhif.bg/ в рубрика „Лечение в България и чужбина“ е публикувана „Справка за движението по заявленията реда по Наредба № 2 от 27.3.2019 г.“.

В Справката заявителите, след като посочат входящия номер и датата на подаване на заявлението, могат да проследят движението му, датите на изисканите и получените документи от лечебните заведения, на докладите от външните експерти, от ИАМН (в случаите на трансплантация), както и вида на издадената заповед. 

3. Какъв документ е необходим, за да се лекуваме в страна от ЕС?

Съгласно Регламент (ЕО) 883/2004 за координация на системите за социална сигурност в Обединена Европа, здравноосигурените граждани от една държава-членка на ЕС могат да кандидатстват за разрешение за планова болнична медицинска помощ в друга държава от ЕС (с европейски формуляр S2 – „Право на планирано лечение“, който се издава от НЗОК).

Разрешение за получаване на лечение на територията на друга държава членка на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария за сметка на НЗОК (респ. формуляр S2), се издава, когато въпросното лечение е сред обезщетенията, предвидени в законодателството на Република България и заплащани чрез системата на задължителното здравно осигуряване, и когато лицето не може да получи лечението в рамките на обичайно необходимото време за получаването му в Р. България, като се има предвид текущото му здравословно състояние и вероятното развитие на болестта.

4. Заплаща ли се издаването и подготовката на документите за лечение в чужбина?

Не се заплащат такси за това.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xRUn

Още от Новини