„В съобщението на прокуратурата няма абсолютно нищо, което да говори за някакъв вид престъпление, корупционно, дори за престъпна дейност“ – в това беше категорична в интервю за националното радио журналистът от БНТ и член на Обществения съвет на Център "Фонд за лечение на деца" Мария Чернева, която коментира повдигнатото обвинение на бившия директор на институцията Павел Александров и други членове на администрацията.
„Абсолютно всичко, което е описано в така наречения "обвинителен акт", са си просто едни административни нарушения“, посочи тя. Според нея далеч по-сериозни нарушения са посочени в последния доклад от проверката на фонда по време на управлението от проф. Пилософ. „Ако спецпрокуратурата се захване с този доклад и тази проверка, обвинителният му акт ще достигне 5000 страници“, предположи тя, коментирайки, че е притеснително, че спецзвеното харчи време и ресурс, за да се занимава с административни нарушения. Нещо повече, тези засечени нарушения не са довели до ощетяване и вреда, изтъкна тя. „Говори се за това, че има присвояване и неправомерно разходване. Никъде не се казва какво е присвоено, колко, с колко е ощетен Фондът или касата“, посочи Чернева, като допълни, че много от нещата в обвинителния акт будят недоумение. „Ако това е престъпна дейност, то тя се е осъществявала най-малкото със съгласието на администрацията на Министерството на здравеопазването“, подчерта тя.
Чернева беше категорична, че решенията на Обществения съвет се взимат в най-добрия интерес на децата.
„Ако трябва да гледаме подробно и точно дали ние не нарушаваме някои от законите или правилата, регулирани от Министерство на здравеопазването или държавата най-общо – може да се окаже, че Фондът и ние вземаме решения, които са в нарушение на нормативното законодателство. Не "може да се окаже" - ние вземаме такива решения. Ние нарушаваме нормативите с всяко едно заседание, гласувайки например лекарства за деца „оф лейбъл“, само защото ако ние не ги гласуваме и те не ги получат, техният живот е застрашен. Ние гласуваме медицински изделия за ортопедични операции, които не са в особено законен ред осигурявани от държавата. С всяко едно заседание ние нарушаваме някои от правилата, нормативите на държавата. Това мога да кажа. Тоест, ако сложим очилата на спецпрокуратурата, ние също подлежим на такъв обвинителен акт“, коментира тя.
По думите й, ако обвинението на Павел Александров може да се определи с едно изречение, то би било „Който търси, намира“. „Винаги, и в настоящата ни работа, могат да се намерят нарушения, но те да се квалифицират като престъпен сговор, това е твърде много“, категорична бе Мария Чернева.
Коментари по темата
Тази дама, която се мъчи навсякъде да участва, е също част от предишното ръководство и не е безпристрастна. Не й давайте думата!
Правилно! Само на Пешковите прошляци трябва да се дава думата, че максимално да покрият престъпленията на назначените от тях във фонда!