burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Болница търси лекари, заседава Надзорът на НЗОК, болница с нова апаратура

В печата: Болница търси лекари, заседава Надзорът на НЗОК, болница с нова апаратура

„Многопрофилната болница в Добрич обявява конкурс за началници на 7 от отделенията си, както и за старши медицински сестри. Търси се кой да ръководи неонатологията, педиатрията, ортопедията, диализата, първо и второ вътрешно отделение и това по нервни болести”, съобщава днес „24 часа”.

„Липсата на кадри е основният проблем на лечебното заведение - нуждае се от още 44 лекари и 55 сестри, в момента там работят 333-ма медици. Предоставена е възможност за специализация на млади лекари, уточни изпълнителният директор д-р Светозар Байчев”, допълва изданието.

„Общината в Добрич създаде фонд „Здраве”, който поема пътни, такси за обучение, такси за детски градини и др. за новоназначени лекари в болницата. Вече са постъпили 8”, припомня още публикацията.

„Сега” се спира на предстоящото заседание на Надзорния съвет на НЗОК днес. „Аптеките вече няма да получават сегашните 2 лв. за отпускане на скъпите лекарства, които здравната каса плаща на 100%, предвиждат нормативни промени, които Надзорният съвет на НЗОК трябва да разгледа днес, съобщи clinica.bg.

Касата плаща по 2 лв. на аптеките за изпълнен протокол за скъпоструващи медикаменти - за ревматоиден артрит, за хепатит С, инсулини. Някои от тези терапии струват по няколко хиляди лева на месец и фармацевтите отдавна твърдят, че 2 лв. не са достатъчен стимул да ги зареждат. Засега не е ясно дали таксата няма да се прехвърли на пациентите, или аптеките изобщо няма да получават тези пари”, пише вестникът.

„Мотивът на касата е, че така ще се спестят 16 млн. лв. на година, които ще бъдат пренасочени за плащане на повече лекарства”, уточнява всекидневникът.

„НЗОК предвижда още догодина да не се плаща за нови терапии, които са без доказан ефект на лечение. И в момента ефектът от 13 нови препарата, поети от касата за пръв път тази година, трябва да се проследява, те. лекуващите лекари да дават обратна връзка за провежданата терапия. Според производителите обаче не се проследява нищо, тъй като не е създаден удобен за медиците механизъм да отчитат ефекта към касата и затова те масово не предписват новите медикаменти”, допълва още материалът.

„Труд” пък информира за нов апарат, дарен на шуменската болница. „Неонатологичното отделение на МБАЛ-Шумен получи като дарение съвременен 12-канален ЕКГ-апарат, адаптиран за деца и новородени. Той заменя близо 20-годишна остаряла техника и е много важен за сърдечно проследяване”, четем във вестника. „Често се случва новородените да имат сърдечни малформации и е много важна диагностиката им”, каза началникът на отделението д-р Лиляна Куздова”, пише още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bqS%

Още от Новини