burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Болнични, германци на лечение у нас, медсестри

В печата: Болнични, германци на лечение у нас, медсестри

Почти всички вестници отделят място на поредния дебат за това кой трябва да плаща болничните и какво да се прави с фалишивите. Вестник „Монитор” цитира д-р Гергана Николова, член да сдружението на общопрактикуващите лекари: "Личните лекари са издали само 17% от всички болнични, останалите са от различни медицински заведения. Проблемът е там, че болничните за 30,60 или 90 дни плащаме всички ние като данъкоплатци. Това е сериозният проблем".

Д-р Николова смята, че трябва да имат право да анулират болничния лист в случай че пациент не си направи назначените изследвания или не си закупи необходимите медикаменти, пише още всекидневникът.

Над 70 млн. германци вече ще могат да идват за балнеолечение и физиотерапия в България на разноски на здравните си каси. Това стана ясно на пресконференция в четвъртък, организирана от Германо-българската индустриална и търговска камара, съобщава вестник „24 часа”. Договорът за включването на България в списъка със страни, в които германските здравни каси възстановяват разходите за балнеолечение и физиотерапия на своите членове клиенти, е сключен на 19 септември. „В момента се поема лечение на германците в 14 държави, сред които Полша, Италия, Швейцария и франция. България ще трябва да се конкурира с тях, за да привлече повече германци на лечебен туризъм. По линия на договора се очаква още през следващата година около 5000 германци да пристигнат у нас”, пише още изданието.

Вестник „Сега” се спира на поредните оставки на медицински сестри. „След като медицински сестри от две болници - "Токуда" в София и общинската в Карлово, подадоха колективни оставки в сряда, дори официалната съсловна организация на специалистите по здравни грижи заплаши с ефективни протести. Здравният министър Кирил Ананиев пък реагира дежурно - че догодина се очакват повече пари в бюджета за здравния сектор”, съобщава изданието и допълва:  „21 сестри от централната реанимация в "Токуда" подадоха оставка заради пренатоварване и неудовлетворителни условия на труд. В същото отделение работеше и един от организаторите на националния протест на специалистите по здравни грижи Мая Илиева, която беше уволнена преди месец и половина. В Карлово пък основният проблем са ниските заплати в детското отделение, като заедно със сестрите обявиха, че напускат и тримата лекари в отделението. Едва след това директорът на болницата в Карлово реагира моментално и обяви, че заплатите на специалистите по здравни грижи ще бъдат увеличени със 100 лв. Не е ясно обаче дали сестрите ще оттеглят оставките си. Лекарите са обещали да изчакат до декември”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aKj7

Още от Новини