Нов доклад на ЕК за здравеопазването показва, че българите са доплатили 4 млрд. лева за лекарства през м.г., съобщават някои от днешните всекидневници. „От тях 3,955 млрд. са за медикаменти по лекарско предписание от позитивния списък, който НЗОК покрива напълно или частично. Още 1,3 млрд. лв. е доплатила касата. По този показател България е на първо място в ЕС, следвана от Кипър и Латвия, а най-малко доплащат във Франция, Люксембург, Нидерландия, Ирландия и Хърватия. Средното ниво на доплащане за здраве в Европа е малко над 15%. 229 млн. лв. са доплатили от джоба си българите за извънболнична помощ, а в болниците е трябвало да си покрият допълнителни 188 млн. лв. Половината хора у нас не са ходили на зъболекар през 2019 г. Доплащането в този сектор е 73 млн. лв. Като проблем за България се сочат липсата на профилактика на лечими заболявания и високият процент хора без достъп до здравни грижи“, информира „24 часа“.
„Монитор“ съобщава, че термокамерите на софийското летище ще следят за пътници, инфектирани със смъртоносния вирус, който тръгна в края на миналата година от китайския град Ухан. „Те намаляват риска, макар и да не могат да го спрат, както не могат да спрат и грипа, но чрез тях рискът за проникване на заразата в България може да бъде намален. Това каза главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев. Гледаме всички, ако имаме съмнение, отделяме човек в медицински пункт, допълни той и обясни, че така е направено и с танцовия ансамбъл, който замина за сценично участие в Пекин, но веднага бе върнат, а проявата му отменена. По думите на д-р Кунчев в продължение на 14 дни танцьорите ще бъдат под медицинско наблюдение. "Получиха указание, ако някои от тях развие определени симптоми, ще има специален кабинет. Веднага ще се вземат проби и за допълнителни вируси", каза още главният здравен инспектор. Много са неизвестните, но все още оценката на Европейския център за контрол на заболяванията е, че разпространението е много вероятно, заяви той. Създадена е специална оперативна група към МЗ, която ще набележи какви мерки да се вземат срещу коронавирусаот Китай и ще следи дали те се изпълняват. Към работата й ще се включат и служители от МВР, ДАНС и Министерството на външните работи. Това съобщи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев“, цитира медията.
„Дума“ информира, че от 3 февруари Клиниката по пулмология и интензивно отделение на Педиатричната болница "Иван Митев" в София отново ще приема тежко болни деца от цяла България, като се позовава на директора на лечебното заведение д-р Димитър Русинов. "От другата седмица работата на отделението ще е в пълен обем и спират да се препращат деца в Националната кардиологична болница и "Пирогов". Двама анестезиолози вече са наети на работа, единият започва от следващия понеделник, когато започва работа и отделението, а следващата седмица в работата се включва още един анестезиолог. Всички места на напусналите лекари са попълнени, единствено не достигат медицински сестри", каза началникът на Интензивното отделение доц. Даниел Илиев. Отделението е с 12 легла - 6 интензивни и 6 за пулмология. С 22 000 лв. от дарения е закупена нова апаратура: стол за манипулации, пистолет за интраосални игли, хладилници за лекарства и много други удобства“, уточнява изданието.
Коментари по темата