„Как да бъде разпределена модерната апаратура от болница „Лозенец” и каква да е структурата на новата Национална педиатричната болница, която ще се появи на мястото на Правителствена. Това обсъди здравният министър Кирил Ананиев с шефове на университетски болници, в които има отделения за лечение на деца”, пише днес „Труд”.
„Известно е, че в „Лозенец” през последните години бе закупена скъпоструваща модерна апаратура за диагностика и лечение, която предстои да бъде разпределена най-вече между университетските болници. Медиците от Правителствена също ще трябва да избират между столичните лечебници”, допълва изданието.
„В идейния проект е заложено детските отделения на Националната кардиологична болница, „Света Екатерина”, на „Александровска”, на „Царица Йоанна – ИСУЛ” и цялата специализирана болница по детски болести – „Иван Митев”, да преминат заедно с персонала на работа в новата Национална педиатрична болница, която се очаква да заработи до лятото на идната година”, припомня вестникът.
Пресата се спира на вчерашния инцидент, при който във варненска болница пропадна асансьор. „Шестима души са пострадали след пропадане на асансьор в МБАЛ „Св. Анна” във Варна вчера. Инцидентът е станал около 14.30 часа и първоначално бе съобщено само за един пострадал. По информация на директора на болница „Света Анна” четирима от пострадалите са с леки контузии. Една жена на 45 години е с пукнат прешлен, но е отказала хоспитализация”, разказва „Монитор” и допълва: „Най-сериозно е пострадала жена на 52 години, която е с изкълчени коленни стави. Тя е настанена за лечение в болницата. По думите на д-р Петров, цитиран от агенция Фокус, в асансьора са се качили осем души при указания съоръжението да се ползва максимум от петима”.
Изданието информира още, че две жени са пациенти на клиниката по неврохирургия, а останалите са придружители, и уточнява, че по първоначална информация причината за инцидента е счупване на част от подемното устройство на асансьора.
„Сега” се спира на проблема, съобщен вчера от пловдивската университетска болница „Св. Георги”. „Двама пациенти на Клиниката по нервни болести на университетската болница „Св. Георги” в Пловдив продължават болничния си престой няколко месеца, защото нямат близки и роднини, които да ги приемат, както и няма места в различни социални институции, припомниха от лечебното заведение дългогодишния проблем с липсата на осигурени услуги за хора, които се нуждаят от долекуване или палиативни грижи”, пише всекидневникът.
„Единият пациент е в болницата от два месеца, а другият - от три”, допълва изданието и уточнява, че след запитване болницата е установила, че ;еста за настаняване в социалните институции няма.
„Заради залежаването общото здравословно състояние на двамата пациенти се влошава, защото Клиниката по нервни болести, подобно на всички други звена на УМБАЛ „Свети Георги“, предлага активно лечение, но не и следболнично възстановяване или палиативни грижи, които са предмет на извършване от друг вид заведения. Вследствие на влошаването се налага лечение по други клинични пътеки, но все пак тези пациенти не могат да останат буквално да живеят в болницата, защото и за самите тях това не е полезно”, коментират от болницата. Оттам се заричат да продължат да пишат до институциите „с надеждата, че проблемът все някога ще се реши”, пише още вестникът.
Коментари по темата
Интересно кой е сгафил в Правителствена болница и какво та така бързо я разформироваха политическите им господари. Някой знае ли нещо ? Такова бързане не е характерно за тиквите, още повече ,че те реформа не правят, просто замазват нещата