burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Детската болница, роботизирана хирургия, евтаназия във Франция

В печата: Детската болница, роботизирана хирургия, евтаназия във Франция

Около 100 млн. лв. ще струва изграждането на националната детска многопрофилна болница, до края на месеца МЗ ще обяви обществената поръчка за иженеринга, а строителството ще стартира в началото на есента, пише „Монитор“ като се позовава на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.

„Новата болница ще бъде на територията на бившата Медицинска академия в София, където преди много години е започнало изграждането натри многоетажни блока, но по ред причини те са останали недовършени. В обществената поръчка е предвидено укрепване на терените. През тази година за изграждането ще бъде предоставен 30-процентов аванс от републиканския бюджет“, уточнява медията.

Всекидневникът допълва, че министър Ананиев, който участва в официалното откриване на новия АГ-комплекс при УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Града на липите, е заявил, че има нагласа досегашната база, намираща се в идеалния център на града да бъде прехвърлена на общината. Тя възнамерявала там да създаде здравен център, където да бъдат прехвърлени повечето от разпилените по кварталите ДКЦ-та.

„Труд“ съобщава, че хирурзи от Плевен са извършили с робот първата в България операция на пациент със стеснение на пилора вследствие на язвена болест. Иновативната интервенция е била направена от екип на Клиниката по онкологична хирургия в УМБАЛ "Д-р Георги Странски". „Процедурата е много по-щадяща от отворен тип операция за пациентката - 44-годишна жена, която е била с оплаквания от 2 месеца от тежест след хранене, и периодично повръщане. Проведени са й изследвания, от които се установява наличие на язва на стомаха, причиняваща стеснение, което не позволява на храната да преминава ефективно в тънките черва. Проведено е консервативно лечение, но симптомите продължават, което налага операция. При робот-асистираната операция се извършва реконструкция на тази част на стомаха, обхваната от фиброзна тъкан вследствие на язвената болест. Направена е пластика на пилора посредством специални шевни линии. Роботизираната система дава възможност това да се извърши изключително прецизно и точно. За извършване на сложната интервенция са използвани пет малки отвора на корема с цел проникване на роботизираната система. По този начин на пациентката е спестен големия коремен разрез. Тя е изписана на петия ден след операцията“, пише медията.

Франция започна евтаназия на неизлечимо болен пациент в болница в Реймс въпреки несъгласието на родителите му, , информира „Сега“.  „От десет години животът на Венсан Ламбер (42 г.) се поддържа изкуствено, след като през 2008 г. той претърпява тежка автомобилна катастрофа. От вчера медицинският персонал спря машините, които осигуряваха храна и вода на напълно парализирания и с тежко мозъчно увреждане мъж. Родителите на Ламбер и съпругата му водеха съдебни дела дали да бъде преустановено изкуственото поддържане на живота му. Делата стигнаха до Европейския съд за правата на човека, а след обжалвания в края на април и Френският държавен съвет уважи искането на жената на Ламбер да бъде спряна животоподдържащата апаратура“, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2E4@

Още от Новини