burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Джипита ни тъпчат с антидепресанти и приемането на ЗЗО

Джипита, кардиолози и невролози изписват антидепресанти на пациенти, вместо това да се прави от психиатри. Неправилната употреба на тези медикаменти обаче може да доведе до тежки, а в някои случаи дори фатални последици, съобщи "Монитор", като се позовава на психиатрите Веселин Герев и д-р Цветеслава Гълъбова.

На фона на твърденията на двамата специалисти направо изненадващо е, че нито от Асоциацията на собствениците на аптеки, нито от тази на чуждестранните фармацевтични компании отчитат ръст на продажбите. Такъв обаче категорично има, твърдят фармацевти, пише още изданието. „От година-две има завишено търсене на антидепресантите за по-леки състояния като тревожност, панически пристъпи и упорито безсъние. Всеки шести-седми влиза в аптеката с рецепта за такъв медикамент“, казва пред медията магистър-фармацевтът Валя Крумова. За разлика от антидепресантите за собствена сметка при тези, които се реимбурсират от здравната каса и на болния излизат без пари, няма увеличаване на продажбите, казва още магистър-фармацевт Крумова.

„Монитор“ цитира и проучване от 2007-2010 година за психичното здраве, което показва, че българинът вече не се притеснява, когато има психичен проблем и е много по-склонен да си признае пред лекаря или друг човек, че е взимал психотропни лекарства, включително и антидепресанти. Данните в проучването са от запитвания към хора, страдащи от тревожност, депресии, алкохолна и наркотична зависимост, уточни той. Данните показват още, че от тези четири психични разстройства са засегнати 20% от популацията в България, толкова е и в повечето европейски страни.

„Капитал Daily“, „Сега“, „Труд“ и „Телеграф“ информират, че парламентарната здравна комисия одобри с осем на шест гласа нови промени в Закона за здравното осигуряване, които подробно регламентират разделянето на медицинските услуги на основен и допълнителен пакет и връщат здравните кабинети в училищата и детските градини. „МЗ пренаписа закона и включи критерии, според които в основния пакет попадат социалнозначими заболявания, промоция и профилактика на здравето, както и всички деца, бременни, родилки, пациенти с животозастрашаващи болести и състояния и с увреждания на жизненозначими органи и системи. Според Дариткова обаче и в конкретните текстове има прекалено неясни формулировки, напр. терминът "състояние", който не съществувал другаде в правната уредба. Същото важи за "промоция на здравето" и "жизненозначими органи и системи". Тя поиска работна група да изчисти тези несъответствия между първо и второ четене, а министър Москов се съгласи с охота“, пише „Сега“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ryb$

Още от Новини