burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Медицинските сестри ще намират по-лесно работа в ЕС, протест на пловдивските лекари и общ пазар на лекарствата с Румъния

Българските медицински сестри, физиотерапевти, фармацевти, брокери и планински водачи вече ще могат да си намерят по-лесно работа в ЕС, съобщи „Монитор“. Това става ясно от проект на постановление на Министерския съвет за одобряване на наредба за условията и реда за издаване на европейска професионална карта в България, който е качен за обществено обсъждане.

Новият документ ще облекчава процедурата по признаване на квалификация на професионалистите в тези пет професии, което им отваря врати за по-бърза реализация на трудовия пазар в друга европейска държава. Същото важи и за чужденци от други страни - членки в ЕС ако искат да си намерят работа у нас.

За издаването на европейска професионална карта за квалификация, придобита у нас, се заплаща между 60 и 90 лв. Ако пък професионалната квалификация по регулирана професия е придобита в друга държава членка, таксата е 260 лв.

Печатните медии днес отразяват протеста на пловдивските медици заради неизплатени заплати и заради намерението на местната власт да отстрани директорката на Първа градска болница "Св. Мина" д-р Галина Карауланова.

„Близо четири месеца хората от здравното заведение не са получавали в пълен размер заплатите си. Персоналът се вдигна на бунт и заради намерението на местната власт да отстрани директорката на болницата д-р Галина Карауланова и да слее болницата с друга. Според градоначалника оздравителният план на ръководството на болницата не е приемлив за общината, защото тя няма възможност да отпусне исканите средства. Тотев уточни, че управителят на болницата трябва да осигури пари да изплати заплатите на лекарите и персонала до края на годината. Общински средства не може да се дават за заплати на търговско дружество, подчерта той“, пише „Дума“.

За „Сега“ водещата новина за деня е подписването на споразумение между България и Румъния за общ лекарствен пазар. "Двамата с министър Войкулеску не сме най-любимите на големите фармацевтични компании, но заедно с колегите от Централна и Източна Европа установихме, че по-бедните държави плащаме повече от по-богатите страни на ЕС, и това е несправедливо. Това ограничава все повече достъпа на българските и румънските граждани до ново и модерно лечение. През 2016 г. имаме 16 процента ръст при плащанията в онкологията и 8-10 процента за терапии за домашно лечение. За тези нарастващи разходи обаче осигуряваме все по-малко опаковки на нашите пациенти. При 20% увеличени разходи ние можем да заплатим лечението на 10% по-малко пациенти. Подобни са проблемите и в Румъния", цитира „Сега“ министър Москов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   EnYe

Още от Новини