burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Пари за хемодиализа, вот на недоверие, нови идеи за социалното законодателство

В печата: Пари за хемодиализа, вот на недоверие, нови идеи за социалното законодателство

Очаквано, новината за предстоящото обновяване на хемодиализната мрежа у нас намира място в днешната преса. „5 млн. лв. за ремонт на отделенията по хемодиализа в 29 държавни болници даде вчера здравното министерство. С парите ще се купи и нова техника в лечебните заведения. Ще има нови апарати, легла за хемодиализа и водоочистващи системи”, пише „Стандарт”.

„Разпределението на средствата е съобразено с отправените от болниците искания за инвестиции в ремонти и преоборудване на хемодиализни структури на многопрофилни лечебни заведения на територията на Сливен, Пазарджик, Перник, Хасково, Шумен, Габрово, Видин, Търговище, Варна, Русе, Кюстендил, Враца, Ловеч, Разград, Ямбол, Кърджали, Бургас, Велико Търново, Смолян, Стара Загора, Силистра, Благоевград, Добрич, Монтана, Пловдив и София, уточниха от екипа на министър Кирил Ананиев”, допълва вестникът и продължава: „Отделението по хемодиализа във Видин работи на 100%, всички консумативи и материали са осигурени. Няма никакъв проблем в това отношение, заяви вчера Ананиев в отговор на въпрос от премиера Бойко Борисов. Повреда остави миналата седмица болните в града без хемодиализа, един човек почина”.

„Дума” отразява срещите на БСП с представители на съсловните органазации от здравния сектор преди внасянето на вота на недоверие. „Има три теми, които изискват национално съгласие - здравеопазването, образованието и демографската катастрофа. Промяната в здравния модел не може да се изпълни за един мандат, а изисква надмандатно мислене.” Това каза председателят на НС на БСП Корнелия Нинова след среща с ръководството на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. По думите й резултатът от мандатното мислене се вижда в разрухата в здравеопазването. Ситуацията в сектора е изключително тежка, а двата модела, предложени от ГЕРБ, не стават, коментира Нинова. Тя обяви, че сдружението има конкретни предложения по „Визия за България” в частта за здравеопазването и затова срещите ще продължат”, четем във вестника.

„На едно мнение сме, че трябва да има приемственост, независимо кой е на власт. Не сме спестили критиките и се надяваме това да е оздравително и ползотворно”, коментира председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България доц. д-р Любомир Киров. Той изрази благодарност за срещата и заяви готовност за разговор с всички, които искат да получат откровено и конструктивно мнение. Киров подчерта, че нито един от двата модела на МЗ не се одобрява от неговата организация. В него няма и дума за промяна на системата и какво да се направи, за да стане по-добре, а само как да се наберат още средства, по калкулации около 800 млн. лв., обясни д-р Киров. Има задължителна осигуровка, която не могат да съберат, а управляващите искат и втора задължителна, уточни той”, допълва публикацията.

„24 часа” се спира на преговорите по промените в законодателството, засягащо хората с увреждания. „Квотите за назначаване на хора с увреждания остават, но бизнесът ще има право при обективни обстоятелства да не обявява места за тях. Това ще бъде подробно разписано в Закона за хора с увреждания, който днес ще се разглежда от Националния съвет за хора с увреждания. Това обясни социалният министър Бисер Петков”, пише вестникът и уточнява: „Работодателите ще бъдат освободени от това задължение, ако-производствата им не позволяват наемането на инвалиди. Освен това те ще бъдат освободени от глоба и ако бюрата по труда не са осигурили човек с увреждания”.

„Предвидено е изпълнението на задължението за квоти да може да бъде осъществено чрез алтернативни мерки - чрез закупуване от страна на предприятието на специализирани стоки и услуги, произведени от хората с увреждания”, цитира всекидневникът Петков и припомня: „В първоначалния проект бе записано, че фирмите с до 20 работници са задължени да наемат поне 1 човек с увреждания, а тези с от 50 до 100 - поне двама. Ако компаниите са със 100 или над 100 заети лица, 2% от средносписъчния състав трябва да е от хора с увреждания. При неизпълнена квота е заложена глоба 30% от минималната заплата”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PvpK

Още от Новини