burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Скъпите терапии, нарушения в Центрове за деца с увреждания, психодиспансера

В печата: Скъпите терапии, нарушения в Центрове за деца с увреждания, психодиспансера

Измененията на Наредба 10, с които се регламентира плащането на скъпите и иновативни терапии, са тема на някои днешни издания. „Проследяването на ефекта от дадена терапия започна да действа като условие за заплащане на скъпи медикаменти през 2019 г. Сега обаче касата заплаща за тях едва след като бъде отчетен резултат от терапията. Това, оказа се, създава финансови затруднения за болниците и аптеките, които ги отпускат, защото не могат да се разплатят с фирмите. Затова вече НЗОК ще плаща ежемесечно всички скъпи медикаменти, включени в Позитивния лекарствен списък (ПЛС), но на 6 месеца Националният съвет по цени и реимбурсиране ще й предоставя анализ за отчетените резултати. Ако се установи, че ефект няма, тогава фармацевтичните компании или техни упълномощени представители ще възстановяват изплатените от касата средства. За целта НЗОК ще предоставя справка за заплатените средства за дадено лекарство за определен период за пациентите, при които е налице липса на резултат от терапията, става ясно от мотивите към проекта. Парите трябва да се възстановят в 10-дневен срок от получаването на справката“, пише „24 часа“.

"Условието за проследяване на ефекта от терапията ще важи и за лекарства, при които в процедурата по включване в ПЛС не са представени доказателства за терапевтичния ефект и/или съотношението разходрезултат е стойностно неефективно", казаха от здравната каса за "24 часа". Друга промяна, която залага проектът, е свързана с въвеждане на ново изискване. Според него при надвишаване на предварително договорените между НЗОК и фармакомпаниите суми за годината (което се прави по механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на касата) разликата ще бъде за сметка на самите компании. Това означава, че през годината няма да могат да се вдигат цените на медикаментите, за които НЗОК плаща напълно. Касата ще праща подробна информация до фирмите или техни представители на всеки три месеца, пише в проекта“, уточнява изданието.

„Монитор“ се спира на проблемите в хосписите и центровете за деца с увреждания. „Голям комплекс за деца и младежи с увреждания е без лекарски кабинет, в който да се правят прегледи при нужда и да се съхраняват лекарствата, които пият обитателите. Това е установила една от четирите проверки за две години, направени от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" по сигнали, съобщиха оттам. Става дума за комплекса "Центрове за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания" в Разград. Инспекторите установили и нарушение на субординацията, а именно административни органи, които нямат медицинска компетентност, на практика дават нареждания за спиране на назначено от лекари специалисти лечение, както и изискват провеждане на изследвания и хоспитализация, уточниха от ИАМН. Сигналът, по който е направена проверката, е подаден от адвокат Антония Владимирова, председател на фондация "Мечти", и бил по повод диагностицирането и лечението на 16-годишния Даниел Божинов, настанен там. Не били констатирани нарушения и от страна на лекарите. От ИАМН обаче установили, че предлаганата там форма на медицинска грижа не е най-подходящата за потребители на социална услуга със значителни отклонения в здравния статус и най-вече с отклонения в поведението. В комплекса се настаняват деца и младежи с тежка умствена изостаналост и значително нарушение на поведението, което създава рискове за останалите обитатели и за обслужващия персонал“, пише всекидневникът.

„Телеграф“ информира, че персоналът на изгорелия Център за психично здраве-София моли за допълнителна финансова и материална помощ. „В писмо до здравния министър Кирил Ананиев от психодиспансера изтъкват, че възникналия на 31 декември 2019 г. пожар е нанесъл невъзвратими щети, които изцяло са унищожили диагностично-консултативната и експертна дейност. "Овладяването и преодоляването на щетите надхвърля капацитета на възможностите ни. Контакти на пациенти, техни близки и хора, нуждаещи се от услугите ни, се осъществяват на лична основа от целият персонал и най-вече от лекарите", пишат специалистите. Дейността на Центъра обслужва 248 000 жители от София област и част от населението на град София. През изминалата година през стационара са преминали 1334 болни, а в диагностично-консултативния блок са прегледани 5829“, уточнява медията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qcJ8

Още от Новини