burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: парамедици, отказ от ваксини и болнични

Рекорден брой българи са отсъствали от работа по болест през първото тримесечие на 2016 г., показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). От около 2,5 млн. души, работещи на договор, 667 986 са получили обезщетение за болест в рекорден размер от над 112 млн. лв. общо, или средно по 167 лв. на човек. Това пише в. „Труд“ в  днешния си брой.

В бюджета на осигурителния институт за цялата година са заложени близо 417 млн. лв. за обезщетенията за общо заболяване, което е с 11% повече от 2015 г. Въпреки това още през първото тримесечие на тази година НОИ вече е в преразход по това перо, допълва изданието.

В. „Монитор“  пък се фокусира върху анти-ваксиналните настроения при някои родители. Деца с тежки инфекции все по-често са приемани в специализираната болница в София заради отказ на родителите да им бъдат поставени ваксини. За това алармира завеждащият детското отделение в лечебното заведение доц. Атанас Мангъров. Вече имаме случаи на тетанус, ваксината срещу който е включена в задължителния имунизационен календар, поясни той в ефира на БНТ. И припомни случай от преди няколко години със 7-месечно бебе с остър гноен менингит, с висока температура и гърчове. То се бе заразило, тъй като майката е отказала задължителната ваксина, която включва имунизацията срещу хемофилус инфлуенца, причиняващ менингита, а също така и дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит. По думите на доц. Мангъров родителите, които отказват ваксинираме на децата си, се множат, пишат „Монитор“ в материала.

Две издания пишат за обучение на парамедици. В. „24 часа“ съобщават: 35 парамедици ще бъдат обучени и назначени на работа в Центъра за спешна медицинска помощ в Кърджали, съобщи директорът му д-р Атанас Митков. В продължение на около 8 месеца млади хора ще бъдат обучавани безплатно в новата професия и ще им бъдат осигурени стипендии. След завършване на курса 30 от курсистите ще бъдат назначени като парамедици във филиалите на спешната помощ в областта, а другите петима - в спешното отделение кърджалийската болница.

В. „Стандарт“ пък пишат за обучение  на парамедици в община Асеновград. „Курсът за бъдещите парамедици ще започне през септември т. г. и ще продължи най-малко 7 месеца. За всички, които завършат успешно, е осигурена работа за шест месеца в Център за спешна медицинска помощ в гр. Пловдив (ЦСМП-Пловдив) или филиалите му“, се казва още в материала  на ежедневника и допълва,  че на 30 от тях, които отговарят на условията на програмата, ще бъде предложено безплатно обучение за професията "парамедик" (трета степен) и стипендия за времето на обучението.

Болницата във Велико Търново се е превърнала в „приют за гаврошовци“, пише в. „Труд“. През миналата година докторите са се грижили за общо 144 здравно неосигурени лица, като 70 от тях са били бездомници. Напоследък тези случаи са се увеличили, тъй като само за полугодието на 2016 г. в здравното заведение са лекувани 74 здравно неосигурени болни, като 40 от тях са социални случаи.

"Лечението на пациентите без осигуровки е за наша сметка, но не оставяме никого да умре на улицата от студ, пек и глад. Работим съвместно със социалните служби, с полицията и кметовете", обясни директорът на здравното заведение в старата столица д-р Стефан Филев.

Болничният шеф допълва, че 5 дни престой на всяко от тези лица струва на лечебницата 400 лв. Едно легло на ден излиза 80 лева, а в хирургията цената е 100 лева. Често се налага персоналът да носи дрехи и храна за изпадналите в нищета пациенти, се казва още в статията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Hy5$

Още от Новини