burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Денонощни аптеки, липсващо лекарство, лекари срещу образователния министър

„Денонощните аптеки започнаха да изчезват и в София. Отдавна ги няма в средните и малките градове и са единични в големите. Причината за това е чисто икономическа. Разходът за поддръжка на персонал - дипломиран фармацевт, за нощна смяна е по-голям от оборота през нощта, а за покриването му от евентуална печалба изобщо не може да се мисли“, пише днес „24 часа“.

„В първите години аптечните вериги пускат масово денонощни вериги, като смятат, че разходите ще се покрият от икономията от охрана, но се оказало, че освен аптекари трябва да се поддържа и охрана. А изискването в Закона за лекарствените средства денонощно да има дипломиран магистър фармацевт прави този бизнес напълно нерентабилен“, допълва вестникът и посочва: „Една голяма верига аптеки, които са собственост на голям български производител, са затворили всички денонощни аптеки в София. Друга верига, зад която стоят руски капитали, също е затворила до една нощните си аптеки в София. Много популярна верига път е свила със седем обектите си, които работят по цяла нощ.

Публична тайна е, че изискването за магистър фармацевти не се спазва и че контролните органи си затварят очите, но въпреки това тази дейност остава нерентабилна.“

Ежедневникът припомня, че се готвят промени в закона за лекарствата, сред които и такива, свързани с аптеките: „Веригите ще бъдат задължени една от четири техни аптеки да е денонощна, а в градовете, където няма, ще има дежурни по график.

Това ще стане на база на национална аптечна карта.

Експертите обаче са скептични, защото не е ясен механизмът, по който ще бъдат принудени да се самоорганизират, и какво ще се случва, ако някоя аптека откаже да го прави по икономически причини“, пише изданието.

„Труд“ пък съобщава за липсващ медикамент. „Лекарство за трансплантирани пациенти липсва на родния пазар от месеци, което поставя в риск здравето им. Става въпрос за имуносупресора Myfortic, който се покрива от здравната каса. Това съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването, като допълват, че имуносупресорът е лекарство, което не позволява на организма да създава антитела срещу присадения орган. Т.е. тези медикаменти се приемат цял живот, за да могат да потискат имунната система и присаденият орган да продължава да работи, съответно хората, които нямат достатъчни количества от този медикамент, са поставени пред огромен риск“, четем във вестника.

„За последните 10 г. от страната ни са били изтеглени над 2000 медикамента. Някои от тях имат аналог, но за една част липсва. Сред причините за това са натиск от страна на НЗОК върху производителите, с чиито лекарства работи, да намалят цените си, неголемият пазар у нас и др.“, допълва изданието.

„Монитор“ се спира на реакция на лекари във Враца на изискването да прилагат амбулаторен лист към медицинската бележка за извиняване на отсъствия на учениците. „Докторите във Враца масово отказват да прилагат амбулаторни листове към медицинските бележки за извиняване на отсъствия, съобщи шефът на Лекарския съюз в региона д-р Росен Айков. По повод протестните писма на лекарите колегията излезе със становище, в което сочи професионални, морални, етични и законови причини информацията в документа да бъде разпространявана извън медицинските среди. Становището е изпратено до министрите на образованието и на здравеопазването, които да излязат с обща позиция“, информира ежедневникът.

„Не е редно министърът на образованието да нарежда на лекарите какво да правят“, коментира Росен Айков. Със становището се е запознала и шефката на Регионалното управление на образованието във Враца Галина Евденова, от която тръгна починът за амбулаторните листове. Тя стигнала до тази идея след проверка на 20 медицински бележки на ученици от Мездра. Оказало се, че само 2 от децата действително са били на преглед. Според нея в борбата с фалшивите бележки трябва да помогнат както лекарите, така и родителите“, допълва публикацията.

Вестниците се спират и на случващото се извън страната. „Десетки хиляди жени в Полша се включиха вчера в масов протест, наречен "Черният понеделник", срещу плановете на правителството да забрани всички видове аборти, предадоха агенциите. В рамките на акцията участничките в нея под различни предлози отказаха да отидат на работа и да пратят дъщерите си на училище“, информира „Сега“.

„Във "Фейсбук" намерение да участват в протеста изразиха над 170 000 души. Организаторите заявиха, че на участничките в акцията се предлага да не ходят на работа цял ден, като се възползват от предоставяните им от закона възможности - например да вземат почивен ден или отпуск, за да се грижат за детето си или за да дарят кръв. Много мъже изразиха желание да подкрепят жените, както и намерение да приготвят обяд или сандвичи за дамите. Някои работодатели също подкрепиха протеста - напълно се затварят кафенета, ресторанти и магазини. Представители и представителки на опозицията отказаха да отидат на работа в парламента. В много европейски градове вчера имаше митинги в подкрепа на протестиращите полякини“, допълва изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4sqL

Още от Новини