burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Здравната реформа, 249 се борят за 40 места в Бургас, спасиха три бебета в Пловдив

В пресата: Здравната реформа, 249 се борят за 40 места в Бургас, спасиха три бебета в Пловдив

Здравната реформа, предложена от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, е тема за анализи и коментари в почти всички днешни всекидневници. В „Монитор“ председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пита каква ще е конкуренцията между фондовете, след като вноската, която ще получават за всеки записан пациент, ще бъде средно претеглена сума на глава от населението.

„По време на представянето на проекта на новия модел не беше казано нищо за споделения риск, който съществува и в Холандия, и в Германия. Споделен риск означава, че ако си по-възрастен и болен, вноската ти във фонда е по-висока, а младият човек, който е здрав и рядко боледува, внася по-малка. В не малко от страните - членки на Европейския съюз, тя зависи и от доходите, които има човек. Фондовете се конкурират за някои лица не само защото боледуват по-малко, а и защото те имат по-висока вноска. В България такова нещо не се предвижда. Къде тогава е конкуренцията?!“, казва д-р Маджаров.

„Не може да се очаква, че при ниски цени ще има по-добри услуги за болните. Според мен това не е в интерес нито на здравноосигурените, нито на лекарите. За директора на болницата ще бъде ценно дали ще сключи договор с даден фонд, а не дали гражданите ще изберат ръководеното от него лечебно заведение. Ще стане така, че сключи ли се договор с фонд, потокът от пациентите е гарантиран. Това означава, че веднъж осигурени пациенти, няма да има нужда от по-голямо старание в работата, за да бъдат привличани хората да се лекуват точно в дадена болница. Това, което се твърди, че фондът едва ли не ще контролира дали гражданите са доволни, при всички положения няма да се случи по този начин“, допълва още той пред изданието. „Тъй като ние, в Българския лекарски съюз, не сме противници на конкуренцията, заявяваме, че правото на избор на лечебното заведение и правото на избор на застраховател трябва да вървят заедно“, уточнява д-р Иван Маджаров.

„Труд“ информира, че 249 са кандидат- студентите, които ще се състезават за 40 места в новия Факултет по медицина на Университет "Проф. Асен Златаров,, в Бургас. Кандидатите са от цялата страна, като най- много са от Бургас- 74 души, следвани от кандидатите от Варна-28, от Стара Загора- 24, София- 23. „Миналата неделя бе изпитът по биология, а изпитът по химия ще е след броени дни- на 28 юли. Близо 70 на сто от кандидатите са пълни отличници“, пише медията.

„За Бургас необходимостта от добро и качествено образование по медицина, което да се провежда на място и да гарантира добри лекари- специалисти за местните болници, бе осъзната първо от общината. Бургазлии търсят решение на здравните си проблеми в други градове и в чужбина, каза ректорът на университета проф. Магдалена Миткова. Очаква се новият факултет по медицина да реши кризата с кадрите“, допълва още изданието.

Три бебета са били спасени в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив, съобщава „24 часа“. И трите са се родили недоносени и с една и съща вродена аномалия - некротичен ентероколит.

"Когато тъканта не е достатъчно развита и липсва добра еластичност, спонтанно се получават дупчици в дебелото черво. От тях се изливат сокове, което води до перитонит и риск за живота", обясни д-р Мирослава Димитрова от клиниката по детска хирургия. Там пеленачетата са претърпели сложни интервенции. Направени са им временни изкуствени ануси, изведени на предната коремна стена, за да се изхождат през тях. След като наддадат, ще им бъде извършена повторна операция за възстановяване на храносмилателния тракт. В момента са в реанимация и на апаратно дишане“, пише всекидневникът.

„В същата клиника е настанено и 4-о бебе с вроден дефект. При него има прекъсване на хранопровода. Получили са се горен и долен сегмент съответно към устата и корема. По тази причина малката пациентка не може да гълта слюнките и те се обират с аспиратор. Предстои да й бъде направена т.нар. гастростома -отвор в стомаха, през който чрез тръбичка се подава храна. На по-късен етап медиците ще направят образно изследване, за да се види разстоянието между двете части на хранопровода и каква интервенция трябва да се извърши. Очакванията им са след нея детето да се развива нормално. За разлика от бебетата с некротичен ентероколит то диша самостоятелно. Поставено е в кувьоз“, допълва още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZEAa

Още от Новини