burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Няма пречка болниците да имат повече легла от заложените в НЗК

„Няма нормативна пречка болниците да поддържат повече легла от заложените в Националната здравна карта.” Това съобщили от Министерството на здравеопазването в отговор до БТА на запитване по повод тревоги за драстично намаляване на леглата в общински и частни болници, информира днес „Монитор”. „От ведомството заявяват, че за да се гарантира достъпът на пациентите до медицинска помощ, в договорите, които НЗОК сключва с лечебните заведения, са заложени изисквания за минимален брой легла за съответните медицински дейности, на които ще се осигури изпълнението на договора. Броят не трябва да е по-малък от леглата, на които са изпълнявани дейностите през 2015 година”, допълва вестникът.

Няколко ежедневника пък се спират на проблема с медицинските сестри у нас, повдигнат за пореден път от почетния председател на сестринската асоциация проф. Станка Маркова. „От 56 000 медицинските сестри у нас се стопиха на 23 500, а средната им възраст е над 50 г. Заплащането им - повече от мизерно, 450-500 лв. месечна заплата. Не може медицинските сестри да учат 4 г. и след като постъпят на работа, да получават заплата, която е с 20 лв. повече от тази на санитарката, която е без образование и често е наета от Бюрото по труда. Има нередки случаи и когато санитарки получават повече пари от медсестрите”, отбелязва проф. Маркова, цитирана от „Стандарт”.

„Безкрайните реформи за нашето съсловие се изразяваха в периодични съкращения. През 2015 г. 745 медицински сестри са напуснали България, предпочитайки да се трудят в чужбина. Тази цифра е в този порядък всяка година. Но обърнете внимание, че ако от 56 000 сестри напуснат около 700, процентът е нисък, но когато от 23 000 напуснат 700, това вече е наистина тревожно. От началото на 2016 г. са напуснали 343 сестри, но те обикновено си подготвят документите през летния период и през есента цифрата ще е значително нагоре”, посочва тя и подчертава: „Вече не набират във Великобритания само сестри с опит, вземат ги даже без език, без приличен стаж, защото "гладът" за медицински сестри в целия свят е огромен.”

„Труд” информира, че от заплащането на извънредния труд в МЗ са се заинтересували и депутати. Според изданието, народни представители от различни парламентарни групи са отправили вчера въпроси към министър Петър Москов във връзка с това. „Явор Хайтов от БДЦ пита как е формирано възнаграждението на Пенка Белева, а Емил Райнов и Георги Свиленски настояват да получат справка за парите, които всеки месец в продължение на година получават чиновниците в здравното министерство”, четем във вестника.

Публикацията припомня, че директорът на Инспектората в МЗ е получила близо 10?000 лв. възнаграждение за март, а главният секретар на министерството проф. Пламен Кенаров обясни на брифинг, че те са от извънреден труд.

„24 часа” пък се спира на заявка за нов филиал на МУ – Варна в Бургас. Изданието цитира ректора на университета проф. Красимир Иванов, който казва: „Медицинското образование не може да бъде задочно, за да се обучават бъдещите лекари, трябва да има клинично обучение. След като направихме анализ на потребностите и възможностите, които предоставят лечебните заведения, избрахме за нова база болница „Дева Мария”. Присъединяването й към МУ-Варна, е част от стратегията ни за развитие. Следващата стъпка е да реализираме идеята за разкриване на филиал на медицинския университет в Бургас.”

Собственикът на болницата пък определил събитието като отворена врата между Варна и Бургас.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RJUH

Още от Новини