„Здравната каса засега няма да отпусне допълнителни средства на 40 болници. От стенограмата от последното заседание на Надзорният съвет на НЗОК в края на септември става ясно, че членовете му са отложили финансовите инжекции по настояване на министъра на здравеопазването Петър Москов, който в писмо до институцията посочва, че допълнителното финансиране не е достатъчно мотивирано“, пише днес „Сега“.
„Надзорниците предлагат увеличение на утвърдените месечни бюджети на лечебни заведения в 7 области със средно 31%. Според Москов обаче разликата в предлаганото увеличение за отделните болници е драстична, поради което не се открива "нито общ модел, нито обща логика както на териториален принцип, еднакъв за цялата държава, така и на регионален принцип", допълва вестникът и уточнява, че Москов пита и защо се предлагат увеличени плащания на болнични заведения, които към 18 септември се движат под определените им месечни лимити, както и за сметка на кои разходи на НЗОК ще бъдат отпуснати допълнителни средства на болниците.
„Председателят на надзорния съвет и зам.-министър по финансите Кирил Ананиев е изнесъл данни и за средномесечните харчове на болниците. При очаквани 134 млн. лв., в момента те са с 2 млн. лв. повече. Завишени са разходите и за лекарствата за домашно лечение от 57 на близо 60 млн. лв., за медицински изделия от 6.4 на 7.4 млн. лв. За онкомедикаменти разходът е 25 млн. лв. при прогнозни 23 млн. лв.“, изрежда публикацията.
Някои издания се спират на темата „Фонд за лечение на деца“. „Министърът на здравеопазването Петър Москов ще бъде изслушан за случващото се във и около Фонда за лечение на деца пред депутатите следващата седмица, тъй като тази е възпрепятстван“, пише „Капитал Daily“.
„В четвъртък стана ясно, че бързата проверка на министерството е установила само две технически грешки в протоколите от заседанията на фонда след протеста и сигнала на напуснали членове на Обществения съвет за непълни документи, нарушения на правилника и подменени гласувания. "Няма подмяна на решения на Обществения съвет", обяви пресцентърът на ведомството още същата вечер, като уточни, че е направена първоначална проверка на 52 случая, за които протестиращите съобщиха. Сигналът беше подаден от петимата членове, напуснали Обществения съвет в рамките на няколко дни в знак на протест и несъгласие с начина на управление на фонда. Според тях в последните пет месеца, в които проф. Владимир Пилософ е директор на Фонда за лечение на деца, системно се подменят решенията, взети от Обществения съвет, с такива по усмотрение на ръководителя“, допълва изданието.
„Монитор“ пък се спира на предложенията за работа на медици. „Атрактивни заплати, започващи от 3200 евро за лекари специализанти и 5000 евро за специалисти. Това са само малка част от предложенията на работодатели за набиране на медицински персонал. Офертите ще бъдат разглеждани в рамките на Международното изложение за работа - "Кариери в бяло", което тази събота ще се проведе в Пловдив, а в неделя в София“, пише вестникът.
„Германия, Великобритания, Франция, Австрия, Швейцария, Белгия, Швеция, Дания, Норвегия са сред страните по света, които набират нови кадри. Най-много се харчат лекари специалисти и специализанти, зъболекари, но също и здравни асистенти, кинезитерапевти и рехабилитатори. В Испания пък масово се търсят медицински сестри“, обобщава публикацията.
Коментари по темата