burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Парола за ТЕЛК, изчезващи психиатри и хосписи

В пресата: Парола за ТЕЛК, изчезващи психиатри и хосписи

Разразилият се скандал с фалшивите ТЕЛК-ове очаквано е тема на почти всички вестници днес.

Двама братя сирийци с български паспорти изпращали здрави мъже и жени с парола "Много поздрави от Р!" при лекари в ТЕЛК във Варна, информира „24 часа“. „Сирийските посредници живеели отдавна във Варна. Това са кардиологът д-р Уафик Шахуд и брат му Райян Шахуд. Запознати с разследването обясниха, че в две банкови касети на името на Уафик Шахуд разследващите преброили 1,4 млн. лв. и 270 хил. лв. Предполага се, че парите са от подкупи. Заедно със сирийците са арестувани и обвинени и други 4-ма лекари -председател и членове на ТЕЛК. Над 200 здрави хора станали лъжеинвалиди в рамките на 4 месеца. "Клиенти" на групата били български турци“, пише медията.

В интервю за „Монитор“ д-р Цветеслава Гълъбова съобщава, че в системата липсват най-малко 150 психиатри. „Липсват и много психолози, социални работници, но те трябва да бъдат мотивирани с адекватни възнаграждения. Работата с болни хора е тежка. Най-тежкото е общуването с човек с проблеми, това те изморява психически и физически. Затова са необходими повече кадри, само така ще се осигури пълноценна почивка на работещите. Не да карат по три поредни дежурства. Нужна е армия от обучени психолози, социални работници, кадровият потенциал трябва да е много голям“, казва д-р Гълъбова.

„Аз лично оприличавам някои от тези лечебни заведения на мъртъвци. Като ги реформираме те ще бъдат мъртъвци в целофан. Трябва да правим нещо с идеята какво ще се случи след време, да има визия за бъдещето“, казва още д-р Гълъбова.

„Монитор“ съобщава и че 54 заведения за палеативни грижи са затворили за по-малко от пет години.  „В цялата страна в регистрите на районните здравни инспекции са вписани общо 43 хосписа, като от тях 38 са частни, а 5 са държавни в болниците. Само към 2015 година в страната те са наброявали 96 с общо 5171 места. Сега местата за настаняване са близо три пъти по-малко. Към момента най-много са в София -16, като допреди четири години бяха 19. В цялата Софийска област са два. Във Варна от 8 вече са 7. Пак заради високите цени хоспис няма още в областите Монтана, Русе, Бургас, Шумен, Силистра, Сливен, Добрич, Ловеч, Ямбол, Благоевград и Перник. Единственият хоспис в Плевенска област е в Долна Митрополия. В цяла Великотърновска област са само два, в област Кърджали - 3, по един има в Кюстендилска и в Смолянска област, той е в Мадан“, пише вестникът.

"Към момента НЗОК плаща по клинична пътека палеативни грижи по 51 лв. на ден за такова легло в болниците. Сумата обаче е крайно недостатъчна, смята д-р Мутафов. Освен това престоят не бива да се ограничава два пъти по 20 дни на шестмесечие, а за толкова време, колкото е необходимо. Налага се да се адаптират изискванията към тази клинична пътека, тъй като сега за изпълнението й се изисква анестезиолог на щат, а тези лекари са дефицит в цялата страна. Освен това той трудно ще се съгласи да се дисквалифицира, стоейки само в такова лечебно заведение. Достатъчно е да се вика анестезиолог като консултант“, пише още медията, позовавайки се на онколога д-р Омуртаг Мутафов.

Ръст на пациентите с остър инсулт отчита Националният център по обществено здраве и анализи, информира „Труд“. „През 2018 г. броят на хоспитализираните с остра мозъчносъдова болест е достигнал 57 802 души. На всеки 30 мин. пациент с инсулт, който е можел да бъде спасен, умира или се инвалидизира", пише медията.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cgVK

Още от Новини