burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Проверки за починалото дете, супербактерии в 5 болници, пак болнични

В пресата: Проверки за починалото дете, супербактерии в 5 болници, пак болнични

Продължаващите проверки на педиатрията "Проф. Иван Митев", болница "Лозенец" и "Пирогов" по случая с починалото тригодишно дете и днес са водеща тема във всички централни всекидневници. „Прокуратурата ще разпитва и личния лекар на 3-годишния Александър, който почина в четвъртък след разкарване между 3 болници. Документация и данни за проведени предишни лечения, както и за медицински действия преди посещаването на здравните заведения, са иззети и от личния лекар на детето, обясни главният прокурор Сотир Цацаров в кулоарите на парламента вчера. Прокуратурата работи по разследването от сряда. Тогава е иззета медицинската документация от трите лечебни заведения, включително резултатите от аутопсията и началните резултати от хистологичното изследване. Проведени са разпити на родителите на детето и на други лица. Родителите предадоха и записи от телефоните си, които малко или много ще допринесат за разкриване на обективната истина, обясни Цацаров. „Следват разпити на всички медицински специалисти и назначаване на съдебно-медицинска експертиза. Нека от този случай не правим обобщение за качеството на хората, които упражняват медицинската професия, защото те заслужават уважение. Но ще бъдат положени максимални усилия за изясняване на обективната истина“, категоричен бе главният прокурор“, пише „24 часа“.

„Телеграф“ съобщава, че бактерии, които са нелечими с нито един от съществуващите антибиотици, са открити в поне пет болници у нас. „20 щама на панрезистентни микроби, срещу които нито едно лекарство не действа, са изолирани в Националната референтна лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност", съобщиха от Националния център по заразни и паразитни болести. Шансът за лечение при такива пациенти е комбинация от различни антимикробни медикаменти. Специалистите уточниха, че резистентни бактерии се откриват в болниците в Европа и по цял свят, но у нас рядко се докладват. Вътрешноболничните инфекции в България остават скрити заради страх от наказание, заради което не се съобщават, споделят специалистите. По официални данни те са между между 3 и 5%, което е нищожен процент. Оказва се, че в България не се употребяват много антибиотици като количество, но се използват неправилно. Страната ни е на първо място в Европа по консумация на широкоспектърни медикаменти, обяснява микробиологът доц. Иван Иванов, който завежда Националната референтна лаборатория по антибиотици. Става въпрос за цефалоспорини от трета генерация. Тази група е най-употребяваната в болниците и в обществото у нас. Именно тя обаче предизвиква най-много резистентност. В болниците те са най-евтините, където се купуват чрез търгове, заради което се стига до свръхупотреба. Специалистите от центъра са създали и предлагат специален онлайн курс за медиците, които желаят да получат съвременна информация за заплахата от инфекции, причинени от резистентни бактерии. Обучението е разделено на три модула, като след всеки от тях има тест“, информира медията.

„Дума“ осведомява, че национално представителните работодателски организации отказват да участват в заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество, ако в дневния ред не е включена темата с изплащането на първите три дни от болничния лист. „Те дават десет предложения за реформа, която да предотврати издаването на фалшиви болнични, злоупотребите с инвалидни пенсии, източването на осигурителните фондове чрез кухи компании. Работодателите предлагат например да се въведе оценка на риска по населени места, икономически дейности, заемани длъжности, възрастови групи и издатели на болнични -лекуващи лекари и болнични заведения. С позиция по проблема излязоха и от Съюза за стопанска инициатива. Председателят му Гълъбин Гълъбов заяви, че първите 3 дни от болничните трябва да се изплащат от НОИ. Затягането на контрола над болничните е функция на държавата и не трябва всички да бъдат наказвани заради неблагоразумието на някои при ползването на болнични, смята Гълъбов“, уточнява изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   BMTp

User Avatar Гост 22.11.2019 09:24:46

А Тиков защо не ни осведомява как вървят приготовленията на Тиквата за срещата с Доналд?

User Avatar Патриот-майтапчия 22.11.2019 09:37:28

Има време, Отгоре още не са спуснали разпорежданията...

User Avatar В същото време 22.11.2019 09:19:26

А ето какво пише в пресата, също! Oткрийте разликата - Куртц лети в икономична класа, Борисов - с правителствен "Боинг"... https://www.segabg.com/hot/otkriyte-razlikata-kurc-leti-ikonomichna-klasa-borisov-pravitelstven-boing

Още от Новини