Решението на Вълховния административен съд, с което се отменя окончателно Наредба 3 на МЗ, намира място на страниците на някои от днешните печатни медии. „Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени окончателно пакета от здравни дейности. Наредбата от март 2018 г. определяше услугите, които са гарантирани с бюджета на НЗОК. Сега обаче съдът скъса документа, алармираха от Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ)“, пише „Телеграф“.
„Първото решение на ВАС излезе в началото на тази година, но касата и МЗ го оспориха. На 7 октомври обаче 5-членен състав отхвърли жалбите и потвърди решението от април. Съдът изтъква, че в мотивите на обжалвания документ няма финансов анализ относно средствата необходими за прилагането му, а също и че издателят на наредбата би следвало да остоиности всяка една от заложените за изпълнение медицински дейности, необходимите лекарства и консумативи, които ще бъдат заплащани от бюджета на НЗОК. Освен това липсвал анализ и на очакваните резултати. Така за да бъде приета нова наредба, от здравното министерство първо трябва да остойносят всяка една от дейностите“, уточнява медията.
„Промени в начина на изплащане на болничните няма да има - първите три дни ще се плащат от работодателя, а от четвъртия ден ще поема НОИ. Това предвижда проектът на закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2020 г.“, съобщи БНР, цитирано от „Сега“.
„Засега обаче липсва информация дали с преходните и заключителни разпоредби управляващите ще наложат някакви ограничения върху броя на дните. За такъв вариант говори наскоро на обществена дискусия по темата социалният министър Бисер Петков. Според него едно от възможните решения за ограничаване на фалшивите болнични е съкращаване на периода, в който личните лекари могат да издават болнични в рамките на една година. Сега той е 40 дни, а според социалния министър може да стане седем или 15“, допълва всекидневникът.
„Монитор“ информира, че златна наномрежа убива бактерии, резистентни на антибиотици.
„Ако антибиотиците се доставят точно на мястото, където са най-необходими, ще могат да се прилагат по-малки количества от тях. Това означава по-малко странични ефекти и по-ниска вероятност бактериите да развият резистентност към лекарствата. Имайки предвид тези факти, австралийски и японски специалисти са проектирали наномрежа със златно покритие като алтернатива на хапчетата или иглите, съобщава "Юрик алърт". Разработката - плод на сътрудничеството между учени от университета "Флиндърс" в Австралия и японския Национален институт по материалознание, е предназначена да се прилага или имплантира на инфектирани места. Материалът е направен от биосъвместим и биоразградим полимер, известен като поликапролактон, към който се добавят антибиотици и електрически заредени златни наночастици, докато все още е в течно състояние“. "Въпреки че дозата е намалена в сравнение с тази за перорален прием, концентрацията на антибиотици, доставени до мястото на инфекцията, е достатъчно висока, за да се гарантира, че бактериите не могат да оцелеят. Това ще намали случаите на резистентност", казва Инго Кьопер от изследователския екип от университета "Флиндърс", пише медията.
Коментари по темата
То повече от 75 % от издадените болнични листове са от ЛКК ,а не от личния лекар. И това там са с голяма продължителност и с най-големи шансове за преувеличаване на временната неработоспособност и оттам и по-голямата финансова тежест за НОИ. Така ,че даже по-добре никакви болнични да не се издават от личните лекари. Така ще бъдат разтоварени изцяло от несвойствена писмена бюрократична дейност и няма да може да има натиск от разни простаци да искат незаконни услуги от личния лекар иначе щели да се отпишат от него. Марш всички на ЛКК -там да носят на двама-трима кинти за фалшиви болнични ха-ха-ха