burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Трансплантации, бюджет на съд, оправдана лекарка

В пресата: Трансплантации, бюджет на съд, оправдана лекарка

„Клиниката във Виена отново ще поема българи, които се нуждаят от трансплантация на бял дроб”. Това съобщава днес „Телеграф”.

„Според предварителната уговорка между проф. Валтер Клепетко и проф. Любомир Спасов през следващата година в австрийския трансплантационен център ще бъдат хоспитализирани и проследявани петима нашенци”, допълва изданието, като уточнява, че се очаква поне двама от пациентите да получат нов орган.

„Предстои официално подписване на договор, като от българска страна все още не е ясно кой ще го парафира, но това най-вероятно ще е здравният министър Кирил Ананиев или заместникът му д-р Бойко Пенков”, пише още вестникът и отчита: „По данни на клиниката във Виена, за преглед на български пациент ще се заплащат по 600 евро, като парите могат да се превеждат от НЗОК с т. нар. формуляр S2, а самите трансплантации ще струват както досега - по 120 000 евро. Една трета от сумата трябва да се плаща кеш, а останалата част с формуляра.”

Почти всички вестници отразяват информацията за атакувания в Конституционния съд бюджет на НЗОК за идната година. „БСП даде вчера на Конституционния съд (КС) бюджета на Здравната каса за 2019 г. Искането е подписано от 66 депутати. Със Закона за бюджета с преходните и заключителните разпоредби се променят 17 закона, които са структуроопределящи и широкообхватни закони, обясни секретарят на ПГ „БСП за България” Филип Попов. Практиката на КС е, че това е противоконституционно, аргументира се той”, пише „Дума”.

„В искането сме изброили няколко решения на съда, в които ясно е записано, че не може да се правят промени в преходни и заключителни разпоредби на такъв закон и през тях да се променят други актове, които нямат нищо общо, обясни Попов. Той уточни, че сред променените закони е и Изборният кодекс”, допълва публикацията.

„Това е прецедент в практиката на законодателството. Ние искаме да спрем издевателството над законодателния процес, което се случва постоянно. Правят се основни промени, в основни закони, които нямат общо с бюджета със закона на НЗОК”, подчерта Попов”, продължава материалът.

И още: „Много от предложенията уреждат форми на организация на дейността в здравеопазването, които нямат нищо общо със Здравната каса, коментира депутатът от „БСП за България” проф. Георги Михайлов. По думите му пример за това е закриването на Фонда за лечение на деца в чужбина и най-вече на неговия обществен съвет, който представляваше взаимодействие между общественото начало и администрацията и даваше възможност за контрол на лечението.”

„24 часа” се спира на решението на съда по делото срещу лекарката от Тетевен. „Търновският апелативен съд оправда д-р Нина Байчева от АГ отделението на болницата в Тетевен, обвинена в причиняване на смърт на новородено поради немарливост преди 3 г.

На 22 април 2015 г. тя водела раждането на Наташка Г. от с. Глогово. Според обвинителния акт лекарката вляла окситоцин с голяма концентрация и форсирала раждането, не преценила наличието на тесен таз на майката и съмнение за пелвеофетална диспропорция и по този начин причинила смъртта на новороденото момиченце Зара”, пише вестникът.

„През 2016 г. окръжният съд в Ловеч осъди акушер-гинеколожката на 2 години условно и отнемане на лекарските права за същия период. Но присъдата бе отменена от ВКС и делото бе върнато на апелативната инстанция при нов състав.

Обратът дойде след резултатите от назначената нова експертиза. 7-те вещи лица установили, че лекарството окситоцин не е предозирано и родилката не била с тесен таз”, допълва изданието и уточнява, че присъдата отново може да бъде обжалвана пред Върховния касационен съд.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   415s

User Avatar ? 21.12.2018 09:27:34

Сега гнусните журналя, които и съсипаха живота и професията на д-р Байчева, ще и се извинят ли? Поне с едно-две изреченийца, сбутани на 19-та страница, долу вдясно?

Още от Новини