Предложението и частните болници да бъдат задължени да правят обществени поръчки при купуването на лекарства, както държавните и общинските, е тема на всички днешни централни издания. „Търгове за лекарства, плащани от здравната каса, вече ще има и в частните болници. Това обяви в кулоарите на парламента здравният министър Кирил Ананиев. "Ще изпратя проект на текстове за изменение и допълнение в Закона за обществените поръчки в Министерството на финансите, така че частните лечебни заведения да прилагат същите правила както общинските и държавните", заяви Ананиев на брифинг с председателя на здравната комисия в НС Даниела Дариткова и управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев. Преди това тримата проведоха среща в парламента, а повод се оказаха твърденията на Дечев за лобистки поправки в законите, които водят до източване на касата.
"Ще напиша писмо до НАП, с което ще поискам да се направи проверка на лечебните заведения и на търговците на едро за цените на онкологичните лекарства. Ще възложа на изпълнителната агенция по лекарствата да направят проверка на финансовите показатели на лечебни заведения при доставка на тези лекарства и ще ги сравним с пределните цени на лекарствата. Ще променим и наредбата на цените", обеща още Ананиев. Шефът на касата д-р Дечо Дечев уточни, че лекарството, което разбуни духовете в системата и за което той обяви, че се търгува с разлика в цената 7 пъти в зависимост от това дали се купува от държавна или частна болница, е онкологичният препарт "Пеметрексед". "Купуван е от 9 болници на цени от 129 и 1063 лева. Дечев отказа да назове болницата, на която НЗОК е платила 1063 лв. за препарата. Дариткова обясни, че предстои изслушване на Дечо Дечев в здравната комисия. Искането е внесено в деловодството на НС след спешни консултации между парламентарните групи на БСП и ДПС“, пише „Труд“.
„24 часа“ информира днес, че дистрибуторите на лекарства вече няма да имат право да отварят свои собствени аптеки. „Това предвиждат промени в закона за лекарствата, внесени в парламента от Министерския съвет. Целта е да се осигури конкуренция между участниците на пазара за медикаменти. Обсъжданията по законопроекта все още не са започнали, но ако той бъде приет с тази промяна, засегнатите от нея ще имат 6 месеца да решат кой от двата си бизнеса искат да запазят. В случай че не го направят, това ще стори Изпълнителната агенция по лекарствата, която ще отнеме това разрешение, което е дадено по-късно във времето. Ако то е свързано с разкриването на аптеки, ще засегне всички от тях, т.е. ще бъдат закрити всички, пише в законопроекта. С промените се въвежда за пореден път създаването на Национална аптечна карта, която ще определя потребностите на населението от достъп до лекарства, осигурявани от аптеки. Целта е да се ограничи разкриването на нови в големите градове, където са достатъчни, за сметка на по-малко населените места, където обикновено има недостиг. Собствениците на аптеки там ще бъдат стимулирани да разкриват още, за което ще им бъдат предоставени облекчени условия“, уночнява изданието.
„Дума“ цитира социалния министър Деница Сачева за недостиг на лични асистенти за хората с увреждания. "Засега знаем, че става дума за 13 000 души, като 5000 от тях са възрастни хора над 65годишна възраст", уточни Сачева. Тя припомни, че законът за личната помощ въвежда ограничения и личен асистент може да се ползва само от хора и деца, които имат над 90% степен на увреждане. "По този начин се създава дисбаланс и в момента в системата влизат много хора, които не са получавали услугата "личен асистент". Техният брой расте - от септември досега от 5000 вече са 20 000 души, но същевременно извън обхвата са останали лицата, които до момента са получавали тази помощ", обясни Сачева. Министърът твърди, че социалното министерство разработва национална програма за грижи в домашна среда, чрез която да се покрият нуждите на всички. Какви обаче ще са конкретните мерки ще стане ясно до края на седмицата. В закона за личната помощ вероятно има и други текстове, които биха могли да създадат бъдещи проблеми, заяви Сачева“, пише медията.
Коментари по темата