burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Хирурзи на съд, грип и болнични, здравни вноски

В пресата: Хирурзи на съд, грип и болнични, здравни вноски

Хирурзи отново ще бъдат съдени заради смърт на пациент, въпреки че са оправдани на първа инстанция. За това съобщава в днешния си брой „24 часа“. „Лекари от Сливен, разследвани и оправдани на първа инстанция за смъртта на пациент, ще застанат пред Бургаския апелативен съд на 11 март. Делото е заради протест на прокуратурата и близките на P. K., на 77 г., от село Камен. Окръжните магистрати обявиха за невиновни С. К., хирург от МБАЛ "Д-р Ив. Селимински", и колегата му П. П. Двамата са подсъдими за смъртта на опериран от херния на 20 май 2013 г., починал 5 дни по-късно“, пише изданието.

Медията допълва, че според обвинението С. К. е оперирал без да е имало спешна необходимост, а П. П. не е оказал своевременно качествена медицинска дейност - не свалил превръзката от оперативната рана и не оставил промивен дренаж.

Болничните листове отново са тема на „Телеграф“. Според медията грипът и вирусните  инфекции са „глътнали“ почти 1 млн. болнични преди края епидемията. „Общо 847 864 са начислените обезщетения за общо заболяване от октомври до януари, става ясно от справка на Националния осигурителен "Институт, изготвена специално за "Телеграф". Само през януари, когато беше пикът на заразата, те са 220 990. Изненадващо обаче първият месец от годината не е с най-много болнични. Начислените обезщетения през ноември например са повече с 14 573“, пише всекидневникът.

Изданието допълва, че въпреки че грипът си отива, нови случаи все още има. „От 25 февруари до 3 март са регистрирани 18 заразени, показват данните на Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболеваемостта към МЗ. Засега от статистиката става ясно, че този сезон грип са пипнали повече българи в сравнение с миналата. В пика на заразата разболелите се са били 245 на 10 000 души, докато миналата година са 230 на 10 000 човека. За болните от грип е задължително да си вземат болнични, категоричен е д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Препоръчваме го, за да не се развиват усложнения и по-леко да протича болестта, а, от друга страна, за да намалим броя на заразяванията. Един такъв човек е източник на зараза за всички около него“, пише всекидневникът.

„Сега“ се спира върху идеята на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев за ръст на здравната вноска. „За пореден път управител на здравната каса опитва да започне дебат как да се увеличат парите, които НЗОК харчи, и както обикновено, вариантите са два - по-висока здравна вноска или по-малък набор услуги, които да плаща касата. Сегашният шеф на касата - Дечо Дечев, определи пакета, покриван от касата, като прекалено разширен“, пише медията.

„През есента на миналата година здравният министър Кирил Ананиев представи два спорни модела за промяна на системата - единият за пълна демонополизация на НЗОК, а другият - за въвеждане на допълнително задължително осигуряване. Те не предвиждаха увеличение на осигуровките, но единият позволяваше още по-големи кешови плащания за лечение. Идеите станаха обект на обсъждане на работни групи в здравно министерство. Резултат още не е обявен, въпреки че отдавна изтекоха сроковете за работата на групите“, допълва още всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   eB4p

Още от Новини