В Научно-изследователския център по епидемиология и микробиология „Н.Ф.Гамалея“ са започнали изпитвания на нов лекарствен продукт за лечение на COVID-19 на основата на антитела, съобщи директорът на центъра Александър Гинцбург, цитиран от РИА Новости. Засега те се провеждат върху експеримантелни животни. По думите на Гинцбург Центърът „Гамалея“ планира да започне клинични изпитвания върху хора през есента, дори и по-рано.
Агенцията припомня, че за създаването на лекарство срещу коронавирусна инфекция на основата на антитела се заговори през ноември. Тогава директорът на Център „Гамалея“ съобщи, че се работи активно в тази посока. Александър Гинцбург изрази надежда, че препаратът ще бъде регистриран за редовна употреба в страната най-късно до една година.
Пред РИА Новости той обясни, че лекарството ще се прилага единствено под формата на инфузия в болнични условия и ефектът му ще се прояви вероятно в срок от 7 до 10 дни след първото вливане. Гинцбург поясни, че продуктът ше бъде много по-скъп от ваксината срещу COVID-19 и ще се прилага при пациенти със средно тежка и тежко протичаща коронавирусна инфекция.
Агенцията отбелязва, че за подобен вид лечение се съобщи по време на заболяването на президента на САЩ Доналд Тръмп. Тогава лекуващите лекари му приложиха коктейл от антитела, произведен от американската биотехнологична компания Regeneron.
Коментари по темата
Технологиите и новите лекарства се създават там, където се инвестира и има подготвени кадри. В България всичко е по партийна и роднинска линия! При разбит Национален Център по Заразни и паразитни болести плюс липса на подготвени кадри, няма как да очакваме дори масово ваксиниране!