Върховният административен съд обяви за нищожни изискванията на Националната здравноосигурителна каса за лечение на хроничен вирусен С хепатит при болни над 18-годишна възраст в извънболничната помощ. Припомняме, те бяха утвърдени на 15 август 2020 г.
Причината за решението на съда е че изискванията не са били обнародвани в „Държавен вестник“.
Съгласно Конституцията на Република България всички нормативни актове се публикуват и влизат в сила три дни след обнародването им, освен когато в тях е определен друг срок, припомнят от там.
Обжалваните изисквания съдържат правила за издаване и заверяване на протоколите за започване и продължаване на лечение на инфекцията с хроничен вирусен С хепатит при болни над 18 годишна възраст, индикации за лечение, критерии за започване на лечение и други.
Делото бе образувано по жалба на Сдружение „Хепактив“. Според тях чрез новите изисквания се връща задължителната хоспитализация и болничните заведения се принуждават да изпълняват чернодробна биопсия като част от изследванията, което създава и трудности за пациентите.
Решението може да бъде обжалвано пред петчленен състав на Върховния административен съд.
Коментари по темата
Кои са юристи в тази каса?
Юристи с дипломи от милиционерски ВУЗове. Като Каскета
Нещастна работа! Няма нещо, което касичката да ни е наложила и после да не сме я осъдили. За какво получавате заплати, като елементарни неща не можете да свършите?
Това беше наложено от “лекари”
Глуипости бе чичка. Биопсиите са много по-трудоемка дейност от колкото символичните плащания на НЗОК за тази дейност. Никой не би се натоварил с не заплащан труд. А ако имаш предвид лекари в НЗОК и Здравната комисия ,те са политпроститутки ,не са лекари
плащането на НЗОК за чернодробна биопсия въобще не е символично-пътеката струва 1700лв, и явно има лечебни заведения, които са силно заинтересовани биопсиите да останат, въпреки, че не са нужни за започване на лечение на хепатит С