burevestnik.bg - Мобилна версия


ВКС оправда доц. Иванов от ВМА по обвинение за престъпление по служба

ВКС оправда доц. Иванов от ВМА по обвинение за престъпление по служба

Със свое решение от вчера по наказателно дело от 2021 г. тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила решението на Военно-апелативния съд, като с това оправдава окончателно доц. Андрей Иванов от ВМА по обвинение за престъпление по служба, информират от ВКС.

Делото е образувано по протест срещу въззивното решение, с което е потвърдена присъда от 2 май 2018 г. на Софийския военен съд. С нея подсъдимият Андрей Иванов е признат за невиновен по повдигнатото обвинение за престъпление по служба – за това, че в периода от 10 февруари 2005 г. до 31 декември 2014 г. във Военномедицинската академия (ВМА) в качеството си на длъжностно лице – доцент, началник на Катедра „Образна диагностика“ и началник на Клиника „Компютърна томография и магнитно-резонансна томография“ в МБАЛ – София към ВМА, е превишил правата си и не е изпълнил служебните си задължения с цел да набави за себе си облага (заплати от Самостоятелна медико-диагностична лаборатория „Астра“ АД) и облага за другиго – „Астра“ АД, като от деянието са настъпили неимуществени и имуществени вредни последици за ВМА в размер на 17 865 978,61 лева. Престъплението представлява особено тежък случай и е извършено от лице, заемащо отговорно служебно положение, се твърди в обвинението.

Съдебният състав на ВКС обаче приема протеста за неоснователен. Според върховните съдии доц. Иванов „не е годен субект на вмененото му престъпление“, поради което законосъобразно е оправдан от контролираните инстанции, пише в съдебното решение. „Осъществяваната от него дейност по служба, която е предмет на обвинение, не е публична по своя характер, в нея не се съдържат елементи с публично-правен характер, предполагащи реализиране на властнически правомощия“, посочват още съдиите. По естество и съдържание в конкретния случай тя не може да доведе до накърняване на финансовите интереси на ВМА, смятат те. „Касае се за медицинска дейност и ресурс, необходим за реализирането ѝ, а той е бил предмет на договаряне в частно-правни облигационни отношения, по които подсъдимият не е бил страна нито в качеството си на началник на клиника или катедра във ВМА, нито в качеството си на представител на „Астра“ АД“, посочва тричленният състав на съда.

И още: „Осъществяваната от подсъдимия дейност като началник на катедра и като началник на клиника по правило е ръководно-организационна, но не по повод публичен ресурс, а по повод медицинската дейност и в частност – диагностично-лечебната дейност, научно-изследователската и обучителната дейност, развивани в посочените две звена на ВМА. Затова, независимо от длъжностното качество на подсъдимия, той не е годен субект на престъпление по чл. 282 от НК при така предложената от държавното обвинение конструкция на престъпление по служба“, заключават върховните съдии.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UP$X

Още от Новини