burevestnik.bg - Мобилна версия


С присаждане на панкреас и черва

ВМА готова да вдигне още летвата при трансплантациите

Болницата си спомни първата чернодробна трансплантация

Целият медицински елит в областта на трансплантологията у нас се събра във ВМА, където днес бе отбелязана 10-годишнината от първата извършена там трансплантация на черен дроб.

Животоспасяващата операция е била осъществена през април 2007-ма година, като благодарение на нея е помогнато на 33-годишен военен. Самата трансплантация е продължила четири часа. Екипът, който я е извършил, е бил под ръководството на началника на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантиционна хирургия във ВМА на проф. Никола Владов, който миналата година беше отличен с приза Лекар на годината. Въпреки известните притеснения, които са имали тогава участващите в тежката интервенция медици, след 4-часови усилия и професионализъм трансплантацията приключва успешно и така дава шанс за живот на младия мъж. Днес ВМА може да се похвали с 59 извършени трансплантации, а самият процес по трансплантиране вече се е превърнал в рутина, обявиха от лечебното заведение.

ВМА вече е готова да разшири и дейността си в областта на трансплантациите, които се извършват там, стана ясно от изказването на доскорошния началник на болницата и настоящ министър на здравеопазването проф. Николай Петров. „Ще ви пожелая да запазите това ниво и да растете“, обърна се към колегите си той, като посочи, че ВМА може да разшири дейността си в областта на трансплантациите, като започне да извършва и трансплантации на бъбреци, панкреас и черва. Той припомни и случая на Елена Димитрова, която поради тежко заболяване години наред се бореше за живота си, чакайки трансплантация на тънки черва. В крайна сметка момичето бе трансплантирано в чужбина.

„Лечебно заведение, което е способно да извърши такава върхова медицинска манипулация, каквото представлява трансплантацията, и то съвсем самостоятелно, разкрива нивото си“, заяви от своя страна началникът на лечебното заведение проф. Венцислав Мутафчийски. По думите му екипите, които осъществяват трансплантации, са способни да направят всичко, което се изисква от тях, във всяка една точка на света. Проф. Мутафчийски се похвали и с факта, че по отношение на  трансплантациите у нас има пълна екипност както между самите лекари, така и между отделните лечебни заведения.

Изпълнителният директор на Агенцията по трансплантация д-р Марияна Симеонова обърна внимание на много спасените животи благодарение на усилията на всички участващи в трансплантацията екипи и посочи, че вече можем да се похвалим с цяла школа в областта на трансплатологията.

Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев обърна внимание на това, че обществото ни все повече преодолява предразсъдъците по отношение на донорството и изрази увереност, че донорската култура у нас ще се развива все по-успешно.

От своя страна вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов определи ВМА за "най-боеспособното военно поделение“ у нас.

Събитието бе уважено и от директорите на другите големи болници, в които се извършват трансплантации в София – УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Света Екатерина“ и Университетска болница "Лозенец".

По време на церемонията бяха връчени редица грамоти и плакети за постижения в областта на трансплантологията. Началото на събитието бе почетено с едноминутно мълчание в памет на ген. Стоян Тонев. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sbe#

Още от Новини