„Здравната ни система, както и правосъдната са част от цялостната политическа система. Те са взаимносвързани. Тук бих искала да дам пример с една майка, загубила дъщеря си вследствие на медицинска грешка в известна болница в САЩ. Тя казва: Гневът може да разрушава, но той може да води напред. Всъщност, в нейния случай, гневът води напред - тя успява да създаде една фондация, която да работи за подобряване на качеството в здравеопазването.“ Това каза пред БНР специалистът по медицинско право адв. Мария Шаркова.
„Няма как да променим дадена система, ако отделни хора не бъдат ангажирани с проблемите. Ако гневът им не ражда идеи. Да, днес можем да накажем персонално някой, но ако не променим системата, винаги ще има пострадали“, допълни адв. Шаркова.
Според нея все по-често хората търсят правата си при лекарски грешки. „В повечето от случаите, когато се случат тези медицински грешки, те не са грешки на отделен човек - на отделен лекар, на отделна медицинска сестра, те са грешки на цялата система. Работата на системата е всъщност да открие слабостите й и да работи върху тях, така че следващият път да не се стига дотам. Изключително важно е да разглеждаме медицинската грешка като един системен проблем, а не като вината на отделен човек“, поясни адв. Мария Шаркова.
Коментари по темата