burevestnik.bg - Мобилна версия


Великобритания: 26% от работодателите посочват дългия COVID като причина за продължителни отпуски по болест

В страната 46% от организациите имат служители прекарали COVID с дългосрочни последствия след инфекцията, сочат данни от проучване

Великобритания: 26% от работодателите посочват дългия COVID като причина за продължителни отпуски по болест

Една четвърт от британските работодатели посочват дългия COVID (long COVID) като основна причина за дългосрочни отсъствия по болест, сочи обширно проучване, предаде Ройтерс.

Изследването поставя въпроса как и доколко тези работници и служители получават някаква подкрепа на работните си места.

Великобритания все още регистрира средно около 80 000 случая на коронавирусна инфекция всеки ден, а леките случаи на COVID-19 могат да доведат до продължителен и изтощителен дълъг COVID и свързаните с него симптоми - умора, проблеми с паметта и мозъчна мъгла.

Авторитетната международна организация за мениджмънт на човешки ресурси Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) е установила, че 26% от работодателите включват дългия COVID като основна причина за дългосрочно отсъствие по болест. За да достигне до този извод, тя е използвала данни, получени от 804 организации, които представляват повече от 4,3 милиона служители на Острова.

CIPD подчертава, че 46% от организациите имат служители, които са прекарали COVID и имат дългосрочни последствия след инфекцията, а работодателите трябва да направят повече, за да ги подкрепят.

„Продължителният COVID остава нарастващ проблем, за който работодателите трябва да са наясно и да предприемат подходящи стъпки, за да подкрепят служителите си, които са в това състояние“, коментира Рейчъл Съф, старши политически съветник за трудови отношения в CIPD.

Великобритания вече е докладвала близо 18 млн. случая на COVID-19 като цяло, а Службата за национална статистика (ONS) изчислява, че в началото на 2022 г. 1,3 млн. души са живели със симптоми на дълъг COVID.

CIPD смята обаче, че една пета от работодателите не знаят дали техните работници изпитват продължаващи симптоми след инфекция с COVID, а само 19% са предоставили насоки за служителите си относно управлението на здравословните условия по време на работа.

„Има риск за хората, които изпитват продължителни симптоми на COVID, да не получат необходимата подкрепа на работното място и дори да останат без работа“, коментира Рейчъл Съф.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %@Rj

Още от Новини